ABD`li petrol devleri üretimlerini artıracak

ABD`nin en büyük iki petrol üreticisi ExxonMobil ve Chevron, gelecek 5 yılda petrol üretimlerini artıracaklarını duyurdu.

ABD`li petrol devleri üretimlerini artıracak
06.03.2019 Çarşamba 15:18

Güncelleme : 07.03.2019 Perşembe 10:37

ExxonMobil'den yapılan açıklamada, ABD'nin en zengin petrol  kaynaklarının bulunduğu Permian havzasında şirketin petrol üretimini 2024'e kadar  yüzde 80 artırarak günlük ortalama 1 milyon varilin üzerine çıkarmayı planladığı  belirtildi.

ABD'nin Teksas ve New Mexico eyaletlerindeki Permian havzasında  yaklaşık 10 milyar varil petrol rezervi olduğu ifade edilen açıklamada, şirketin  şu an 48 olan havzadaki petrol sondaj kulesi sayısını, yıl sonuna kadar 55'e  yükseltmeyi planladığı kaydedildi.

Açıklamada, küresel piyasada petrol fiyatlarının varil başına 35  dolara kadar gerilemesi durumunda bile ExxonMobil'in Permian havzasında üretimini  yüzde 10 artırabileceği belirtildi.

CHEVRON ÜRETİMİNİ 900 BİN VARİL ARTIRMAYI HEDEFLİYOR

ABD'nin bir diğer petrol üreticisi devi Chevron'dan yapılan açıklamada  ise firmanın Permian havzasındaki günlük ortalama petrol üretimini 2020 sonuna  kadar 600 bin varil, 2023 sonuna kadar da 900 bin varil artırmayı amaçladığı  bildirildi.

Söz konusu havzada Chevron'un petrol rezervlerini son 2 yılda ikiye  katlayarak 7 milyar varile çıkardığına işaret edilen açıklamada, şirketin  2021-2023 yıllarında arama faaliyetleri için ayırdığı sermayeyi de 19 ila 22  milyar dolar olarak belirlediği aktarıldı.

Açıklamada, Brent türü ham petrolün varil fiyatının bu yıl ortalama 60  dolar olması durumunda firmanın 30 milyar dolar nakit elde edeceği kaydedildi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya'nın bu yılın ilk  yarısında ham petrol üretimlerini günlük ortalama 1,2 milyon varil düşürme  kararının fiyatları yükseltebileceğini belirten uzmanlar, ABD'nin artan ham  petrol üretiminin ise fiyatlardaki yükselişi önleyebileceğini ifade ediyor.

Uzmanlar ayrıca, Amerikalı petrol şirketlerinin OPEC ve Rusya'nın  küresel petrol piyasasındaki payının bir kısmını ele geçireceğini belirtiyor.

En Çok Okunan Haberler