ABD`nin çelik kararı ihracatı hareketlendirecek

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, ABD`nin Türkiye`den çelik ithalatında gümrük vergisini yüzde 50`den yüzde 25`e düşürmesiyle ilgili, "Bu karar sektör için olumlu oldu. Bu indirimle ihracatımızın yeniden hareketlenmesi ve birkaç yüz milyon dolarlık ilave ihracat imkan dahilinde görünüyor" dedi.

ABD`nin çelik kararı ihracatı hareketlendirecek
17.05.2019 Cuma 14:10

Güncelleme : 20.05.2019 Pazartesi 09:26

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği  (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan AA muhabirine, ABD'nin, Türkiye'den çelik ithalatında  uyguladığı gümrük vergisi oranını indirme kararını değerlendirdi.

ABD'nin Türkiye'den çelik ithalatında vergi oranını geçen yıl yüzde  25'ten yüzde 50'ye yükselttiğini hatırlatan Yayan, bunun objektif bir karar  olmadığını, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına da aykırılık oluşturduğunu  dile getirdi.

Bu kararın siyasi kaygılarla alındığına işaret eden Yayan, "Hala  geride bir yüzde 25 vergi var ve bu vergiye rağmen ihracat yapmak kolay değil.  Buna karşın, dünyanın diğer ülkelerine yüzde 25 vergi uygulanıyorken, Türkiye'ye  yüzde 50 vergi uygulanması yanlış olduğu için bunun yeniden yüzde 25 seviyesine  indirilmesi ilk aşamada uygundur." diye konuştu.

Yayan, kararın alınmasındaki katkılarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat  Albayrak ve ilgili tüm bakanlara teşekkür etti.

"UMARIM TİCARET SAVAŞLARI NORMALE DÖNER"

Türkiye'nin, gümrük vergilerinin artırılmasına bir bütün halinde karşı  duruş sergilediğini belirten Yayan, "Türkiye'nin her konuda olduğu gibi bu konuda  da tutarlı bir tavrı oldu. Ümit ederiz ki bundan sonraki aşamada ikinci yüzde  25'lik vergi diliminin kaldırılması da mümkün olur." ifadesini kullandı.

ABD'nin dünyanın bütün bölgeleriyle sıkıntılı bir ilişki içinde  bulunduğunu söyleyen Yayan, "Çin ve Avrupa Birliği ile görüşmeler ağır aksak  devam ediyor. Ümit ederiz ki bütün bunlar makul bir zemine oturur ve ticaret  savaşları diye ifade edilen durum normale döner." dedi.

Yayan, ABD ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacminin, hedef olarak  belirlenen 75 milyar dolar seviyesine çıkmasını çok istediklerini vurgulayarak,  bunun için sektörün yapabileceği çok şey olduğunu ve kararı, bu hedef  istikametinde atılmış ilk adım olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

En Çok Okunan Haberler