Alman ekonomisi 4`üncü çeyrekte büyümedi

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Alman ekonomisinin, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla büyümediğini teyit etti.

Alman ekonomisi 4`üncü çeyrekte büyümedi
22.02.2019 Cuma 14:55

Güncelleme : 22.02.2019 Cuma 14:55

Destatis'in bugün açıkladığı nihai verilere göre, Almanya'da mevsim ve  takvim etkilerinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2018 yılının  son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre değişmedi.

Alman ekonomisi geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,2 daralmıştı.  Üst üste iki çeyrek dönemde ekonominin negatif büyümesi halinde resesyon teşhisi  konuluyor. Böylece Avrupa’nın en büyük ekonomisi resesyona girmekten son anda  kurtulduğu da teyit edildi.
 
Büyümede düşük performansa en büyük etkiyi otomobil sektörü gösterdi.  Sektör, emisyon konusundaki mevzuat değişikliklerine adapte olmada sorun  yaşadığından dolayı üretimde sorun yaşıyordu.
 
Çeyrek bazda ele alındığında, büyümede özellikle yurt içi talepten  olumlu katkılar geldi. Kamu nihai tüketim harcamaları belirgin şekilde  yükselirken, hane halkı tüketim harcamaları hafif yükseldi. Sermaye oluşumu için  de büyük oranda olumlu bir gelişme gözlemlendi.
 
Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya'da ekonomi, geçen yıl mevsim ve  takvim etkilerinden arındırılmış olarak yüzde 1,5 büyüyerek hız kesti. Almanya'da  hükümet, küresel ekonominin zayıf seyretmesi, ticaret ihtilafları ve Brexit’ten  dolayı ekonominin bu yıl sadece yüzde 1 büyümesini bekliyor.

En Çok Okunan Haberler