Alman ekonomisi birinci çeyrekte büyüdü

Almanya ekonomisi, bu yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4`lük büyüme kaydetti.

Alman ekonomisi birinci çeyrekte büyüdü
15.05.2019 Çarşamba 11:35

Güncelleme : 16.05.2019 Perşembe 09:57

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) verilerine göre Almanya'da mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla  (GSYH), bu yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,4  büyüyerek piyasa beklentisini karşıladı.

Böylece, Avrupa'nın en büyük ve dünyanın dördüncü ekonomisi son iki  çeyrekte büyümenin durmasının ardından ilk çeyrekte tekrar büyümeye geçmiş oldu.

Çeyrek bazda ele alındığında, büyümeye olumlu katkı iç talepten geldi.  Birinci çeyrekte ihracat ve ithalat arttı. Bu da GSYH üzerinde olumlu bir etki  yaptı. Bu dönemde hane halkının nihai tüketim harcamaları artarken, genel kamu  harcamaları azaldı.

Birinci çeyrekte takvim etkisinden arındırılmış yıllık GSYH artışı  yüzde 0,7 seviyesinde kaydedildi.

Analistler, Almanya’da istihdamın yüksek ve faizlerin düşük  seyretmesinin ekonomik büyümeyi desteklediğine dikkati çekti.

Brexit belirsizliği, ABD-Çin ticaret ilişkileri, otomobil sektöründeki  yavaşlama ve yumuşak küresel talep ihracata dayalı Alman ekonomisini etkilemeye  devam ederken, 17 Nisan’da Alman hükümeti, bu yıl için daha önce yüzde 1 olarak  açıklanan resmi büyüme beklentisini yüzde 0,5’e düşürdü.

Ekonomi 2017'de yüzde 2,2, geçen yıl da yüzde 1,4 büyüme kaydetmişti.

ING Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, konuya ilişkin  değerlendirmesinde,birinci çeyrekteki büyüme rakamlarının şaşkınlığa sebep  olmaması gerektiğini belirterek,  “Aslında, Alman ekonomisinin hem özel sektörden  hem de kamu sektöründen daha fazla yatırıma ve  yeni yapısal reformlara ihtiyacı  var.” ifadesini kullandı.

Brzeski, yatırımlar toparlanırsa, Alman ekonomisinin büyüme  potansiyelinin yüksek olduğuna işaret etti.

En Çok Okunan Haberler