Almanya`da bileşik PMI son 69 ayın en düşüğünde

Almanya`da bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Brexit belirsizliği ve ABD-Çin arasındaki ticaret ihtilaflarının etkisiyle martta 51,5 puana gerileyerek son 69 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Almanya`da bileşik PMI son 69 ayın en düşüğünde
22.03.2019 Cuma 12:56

Güncelleme : 22.03.2019 Cuma 15:12

IHS Markit tarafından hazırlanan PMI verisine göre, Avrupa  ekonomisinin lokomotif ülkesi Almanya’da geçen ay 52,8 olan bileşik PMI, martta  51,5 puan olarak tespit edildi.  Böylece, hizmet ve imalat sanayisini içine alan  bileşik PMI verisi, 2013 yılı haziran ayından sonraki en düşük seviyesine  gerilemiş oldu.

IHS Markit ekonomisti Phil Smith, konuya ilişkin değerlendirmesinde,  PMI anket verilerine göre, Almanya’nın imalat sektöründeki krizin,  üretimde,  yeni siparişlerde ve ihracatta hızlanan düşüşlerle daha da derinleştiğini  belirterek, “Brexit belirsizliği, ABD-Çin ticaret ilişkileri, otomobil  sektöründeki yavaşlama, yumuşak küresel talep Alman imalat sektöründe ağırlığını  hissettiriyor.” ifadesini kullandı.
 
IHS Markit raporuna göre, Almanya’nın imalat sektörü PMI’sı şubatta  47,7 pundan, martta  44,7'ye inerek, son üç aydır düşüşünü sürdürerek son 79 ayın  en düşük rakamını gördü. Hizmet PMI ise 55,3 puandan 54,9 puana geriledi.
 
Bileşik PMI verisi, hizmet ve imalat sanayisini içine alıyor. İmalat  ve hizmet sektörleri, Alman ekonomisinin 3'te ikisinden fazlasını oluştururken,  güçlü istihdam ve düşük faizler hane halkının tüketimini destekliyor.

En Çok Okunan Haberler