Almanya`da ekonomik güven temmuzda geriledi

Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezi Ekonomik Güven Endeksi, Almanya`da temmuzda geçen aya göre 3,4 puan azalarak eksi 24,5 puana geriledi.

Almanya`da ekonomik güven temmuzda geriledi
16.07.2019 Salı 13:40

Güncelleme : 17.07.2019 Çarşamba 10:06

Merkezi Almanya'nın Mannheim kentinde bulunan Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezi'nden (ZEW) yapılan açıklamaya göre, kurumsal yatırımcı ve analistlerin ekonomiye duyduğu güveni  ölçen ZEW Ekonomik Güven Endeksi, Almanya'da temmuzda bir önceki aya kıyasla 3,4  puan azaldı.

Haziranda eksi 21,1 puan olan endeks, bu ay eksi 24,5 puan seviyesine  indi. Endeksin 21,8 puan olan uzun vadeli ortalamasının çok altında kalması  dikkati çekti. Piyasa beklentisi endeksin temmuzda eksi 22 olması yönündeydi.

Almanya'da temmuz ayı Cari Durum Endeksi ise hazirana kıyasla 8,9 puan  azalarak eksi 1,1 puana indi. Endeksin 2010’dan beri ilk defa sıfırın altına  inmesi dikkati çekti.

Finansal piyasa uzmanlarının Avro Bölgesi'nin ekonomik gelişimi  hakkındaki değerlendirmeleri de düştü. Söz konusu gösterge, 0,1 puan azalarak  20,3 puana geriledi.

Avro Bölgesi’ndeki mevcut ekonomik durum göstergesi de 6,9 puan  gerileyerek 10,6 puana düştü.

ZEW Başkanı Prof. Dr. Achim Wambach, konuya ilişkin  değerlendirmesinde, "Özellikle Alman fabrika siparişlerindeki olumsuz eğilim,  muhtemel analistlerin kötümser kalmalarını destekledi. İran ve Batı arasındaki  ihtilaflar artıyor. ABD ve Çin arasında devam eden ticaret anlaşmazlığı da sadece  Çin ekonomisinin gelişmesi üzerinde yük olmuyor. Brexit konusundaki  belirsizlikler de devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Endekse ilişkin anket, 5-15 Temmuz'da 189 analistin katılımıyla  gerçekleştirildi. Ankete katılanlara, gelecek 6 aya ilişkin beklentileri  soruldu.

BUNDESBANK, ALMAN EKONOMİSİNİN İKİNCİ ÇEYREKTE HAFİF KÜÇÜLMESİNİ BEKLİYOR

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), bu yılın birinci çeyreğinde  büyümeye katkıda bulunan özel faktörlerin sona ermeye başladığına dikkati  çekerek,  Alman ekonomisinin ikinci çeyrekte hafif küçüleceği tahmininde  bulunmuştu.

Brexit belirsizliği, ABD-Çin ticaret ilişkileri, otomobil sektöründeki  yavaşlama ve yumuşak küresel talep ihracata dayalı Alman ekonomisini etkilemeye  devam ederken, Alman hükümeti, 17 Nisan'da, bu yıl için daha önce yüzde 1 olarak  açıklanan büyüme beklentisini yüzde 0,5'e düşürdü.

Bundesbank ise 7 Haziran'da Almanya'nın bu yıl için büyüme tahminini  yüzde 1,6'dan yüzde 0,6'ya düşürmüştü.
En Çok Okunan Haberler