Almanya`da fabrika siparişleri beklentilerin altında arttı

Almanya`da fabrika siparişleri, martta aylık bazda yüzde 0,6 artarken yıllık bazda yüzde 6 azaldı.

Almanya`da fabrika siparişleri beklentilerin altında arttı
07.05.2019 Salı 11:07

Güncelleme : 08.05.2019 Çarşamba 07:20

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) açıkladığı geçici  verilere göre ülkede fabrika siparişleri martta bir önceki aya kıyasla yüzde  0,6 artış gösterirken, Mart 2018'e göre yüzde 6 geriledi. Fabrika siparişlerine  ilişkin piyasa beklentisi aylık bazda yüzde 1,4 artması yönündeydi.

Beklentilerin altında kalan aylık artış, Alman sanayisinin halen  Brexit ve küresel belirsizliklerden dolayı sıkıntı yaşadığına işaret etti. Almanya'da martta yurt içi siparişler aylık bazda yüzde 4,2 azalırken yabancı siparişler yüzde 4,2 yükseliş kaydetti.

Söz konusu dönemde Euro Bölgesi'nden yeni siparişler yüzde 8,6, diğer  ülkelerden gelen siparişler de yüzde 1,4 arttı.

Ülkede martta aylık bazda ara malı üreticilerinin siparişleri yüzde  1,5 düşerken, sermaye malı siparişleri yüzde 1,2, tüketici malı üreticilerinin  siparişleri de 6,4 artış kaydetti.

İmalatta mevsimsellik ve çalışma günlerinden arındırılmış ciro ise  önceki aya göre yüzde 1,1 azaldı. Bu arada, şubatta önceki aya göre yüzde 4,2 azalış kaydeden fabrika  siparişleri, yüzde 4 azalış olarak revize edildi.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da  bu yılın ilk çeyreğinde fabrika siparişlerinde yüzde 4,1 düşüş görüldüğü, söz  konusu düşüşün otomobil sektöründe yüzde 5,3, makine mühendisliği sektöründe  yüzde 7,3’e kadar yükseldiği belirtildi.

Açıklamada, "Ayrıca, imalat sektöründeki sipariş durumu, sektörün  önümüzdeki aylarda durgun kalmaya devam edeceğini göstermektedir." denildi.

En Çok Okunan Haberler