Almanya`da imalat PMI 11 yılın en düşüğünde

Avrupa ekonomisinin lokomotif ülkesi Almanya`da imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle nisanda 34,5 puana gerileyerek Mart 2009’dan beri en düşük seviyesine indi.

Almanya`da imalat PMI 11 yılın en düşüğünde
04.05.2020 Pazartesi 13:38

Güncelleme : 05.05.2020 Salı 10:01

IHS Markit tarafından hazırlanan nihai PMI verisine göre, Almanya'da  martta 45,4 olan imalat PMI, nisanda 34,5 puana geriledi. Böylece İmalat PMI  verisi, Mart 2009’dan sonraki en düşük seviyesine gerilemiş oldu. Beklenti,  imalat PMI'ın 34,4 puana gerilemesi yönündeydi.

IHS Markit’e göre, Kovid-19 salgının yayılmasını önlemek için ekonomik  faaliyetlere getirilen kısıtlama üretimde ve yeni siparişlerde rekor düşüşlere  yol açtı.

PMI verisinde 50 puanın üstü büyümeye işaret ederken, 50 puanın altı  daralmayı gösteriyor.

IHS Markit Ekonomisti Phil Smith, konuya ilişkin değerlendirmesinde,  Kovid-19 salgını nedeniyle Avrupa ve ABD’de ihracat talebindeki çöküş ve tedarik  zincirindeki zorluklardan dolayı çok sayıda üreticinin fabrikaları kapatmak veya  çalışma saatlerini kısmak zorunda kaldığını belirtti.

Smith, "Daha fazla üretici tekrar üretime başlasa bile, ne tür bir  talep geri dönecek ve tedarik zincirleri ne kadar süre daha etkilenecek? gibi  büyük soru işaretleri var. Veriler, en azından bu yıl üreticilerin tedarikte  bozulmanın ve talepteki düşüşün devam etmesini beklediğini gösteriyor. Bunlar da  V şeklindeki ekonomik toparlanma olasılığını düşürüyor.” değerlendirmesinde  bulundu.
En Çok Okunan Haberler