Almanya`da imalat PMI nisanda yükseldi

Almanya`da imalat sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi, nisanda 44,1 puandan 44,4 puana yükselmesine rağmen, son 80 ayın en düşük seviyesine yakın seyretti.

Almanya`da imalat PMI nisanda yükseldi
02.05.2019 Perşembe 13:03

Güncelleme : 03.05.2019 Cuma 07:05

IHS Markit tarafından hazırlanan imalat sektörü PMI verisine göre Avrupa ekonomisinin lokomotif ülkesi Almanya'da imalat sanayi PMI, nisanda önceki  aya kıyasla 0,3 puan artarak 44,4 puana yükseldi.

Endeks, martta 44,1 düzeyinde  kalarak Temmuz 2012'den bu yana gördüğü en düşük seviyeye gerilemişti. Sektörün PMI verisi, Alman ekonomisinin beşte birini temsil ediyor.

IHS Markit ekonomisti Phil Smith, konuya ilişkin değerlendirmesinde,  Nisan imalat PMI’sının üretim ve yeni siparişlerdeki düşüşün yavaşlaması ile  dokuz ay içinde ilk defa artış gösterdiğini belirterek, “Belki de sektörün dibe  vurup vurmadığı konusunda Mayıs PMI verileri gelene net bir resme sahip  olamayacağız. Otomobil endüstrisindeki debelenme Alman imalat sektörünü  dalgalandırmaya devam ediyor. Elektronik sektöründen kimya sektörüne kadar hemen  hemen her sektörden firmalar otomobil sektörünün etkilerini hissettiklerini  bildiriyor." ifadesini kullandı.

En Çok Okunan Haberler