Almanya`da sanayi üretimi mayısta arttı

Almanya`da sanayi üretimi mayısta bir önceki aya göre yüzde 0,3 artış gösterdi.

Almanya`da sanayi üretimi mayısta arttı
08.07.2019 Pazartesi 10:53

Güncelleme : 09.07.2019 Salı 10:12

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) açıkladığı geçici verilere göre, mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, mayıs ayında nisan ayına kıyasla yüzde 0,3 arttı. Piyasalarda, ülkede sanayi  üretiminin mayısta aylık yüzde 0,4 artması bekleniyordu.

Sanayi üretimi, Mayıs 2018’e göre ise yüzde 3,7 azaldı. Daha önce  yüzde 1,9 azalış olarak açıklanan nisan ayı verisi de yüzde 2 düşüş olarak revize  edildi.

Veriler, ülkede mayısta önceki aya kıyasla enerji ve inşaat hariç  sanayi üretiminin yüzde  0,9 arttığını da ortaya koydu.

Söz konusu dönemde sanayi üretimi içerisinde, ara malı üretimi yüzde  0,5 azalırken, sermaye malı üretimi yüzde 2, tüketim malları üretimi de yüzde 1,1 arttı. Sanayi dışında, enerji üretimi seviyesinde bir önceki aya göre yüzde 2,2  ve inşaatta yüzde 2,4 düşüş görüldü.

Öte yandan, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığından yapılan açıklamada, otomotiv sektöründe üretimin mayısta  yüzde 1,9 azaldığı kaydedildi.

Nisan ayında sanayi üretiminin zayıf gerçekleşmesinden sonra mayısta toparlanmanın düşük bir seviyede kaldığı aktarılan açıklamada, siparişlerin zayıf  kalması ve mevcut iş ortamı nedeniyle ülkede sanayi üretiminin gelecek aylarda potansiyelin altında kalacağının beklendiği bildirdi.
En Çok Okunan Haberler