Almanya`nın 2019 büyüme tahmini düşürüldü

Alman hükümetine ekonomik danışmanlık yapan Ekonomi Bilirkişi Kurulu (SVR), ülke ekonomisinin bu yıl için büyüme tahminini ana ihracat pazarlarındaki zayıflayan talep ve otomobil ve kimya sektöründe yaşanan geçici üretim sorunlarından dolayı aşağı yönlü revize etti.

Almanya`nın 2019 büyüme tahmini düşürüldü
19.03.2019 Salı 16:25

Güncelleme : 19.03.2019 Salı 18:24

SVR, 2019 yılı için Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyüme tahminini  yüzde 1,5'ten 0,8’e düşürürken 2020 büyüme beklentisini yüzde 1,7 olarak  belirledi.

Ekonomi profesöründen oluşan SVR, Almanya ekonomisine ilişkin geçen  yıl kasım ayında paylaştığı, 2019-2020'yi kapsayan büyüme tahminlerinde ilkbahar  döneminde güncelleme yaptı.
 
Ekonomideki büyümenin bu yıl ana ihracat pazarlarında zayıflayan  talepten ve otomobil ve kimya sektöründe yaşanan geçici üretim sorunlarından  dolayı yavaşlayacağını belirten kurul, Almanya’da hanehalkı tüketiminin,  inşaat  yatırımlarının ve kamu sektörünün bu yıl ekonomik büyümeye olumlu katkı yapmasını  beklediğini de hatırlattı. Gelecek yıllarda ekonomik büyüme için risklerin halen yüksek olduğuna  işaret eden kurul, bu riskleri “Brexit belirsizliği, ABD, Çin ve Avrupa  arasındaki çözüm bekleyen ticaret ihtilafları, Çin ekonomisinin beklenenden daha  fazla şekilde yavaşlaması” olarak gösterdi.
 
Kurulca, zayıflayan küresel ekonomik büyüme göz önüne alındığında,  ticarette korumacı önlemlerin artarak karmaşıklaşmasının Almanya'yı resesyona  itme potansiyeline sahip olduğu uyarısı da yapıldı.

Ekonomi Bilirkişi Kurulu Başkanı Christoph Schmidt, konuya ilişkin  değerlendirmesinde Alman ekonomisindeki hızlı büyümenin yavaşladığını belirterek,  "Bununla birlikte, güçlü iç ekonomik durum göz önüne alındığında, resesyon mevcut  durumda beklenmiyor.” yorumunu yaptı.
 
Öte yandan, Almanya'nın önde gelen ekonomik düşünce kuruluşlarından  Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), geçen hafta, Almanya'nın bu yıla ilişkin  büyüme tahminini, imalat sanayisinde yaşanan sıkıntılar, küresel ekonomideki  belirsizlikler ve Alman ürünlerine talebin zayıflatması nedeniyle aşağı yönlü  revize etmişti.

Ifo, bu yıl için Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyüme tahminini yüzde  1,1'den 0,6’ya düşürürken 2020 büyüme beklentisini  de1,6’dan 1,8’e yükseltmişti.

En Çok Okunan Haberler