Almanya`nın iki bankası, birleşme için ön görüşmeler yapıyor

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank’ın İletişim Başkanı Jörg Eigendorf, Almanya merkezli Commerzbank ile birleşmeyi ekonomik açıdan anlamlı olduğunda gerçekleştireceklerini söyledi.

Almanya`nın iki bankası, birleşme için ön görüşmeler yapıyor
18.03.2019 Pazartesi 13:07

Güncelleme : 18.03.2019 Pazartesi 13:07

Eigendorf, Frankfurt’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Deutsche Bank  ile Commerzbank’ın birleşmesine ilişkin yapılan görüşmeleri değerlendirdi.
"Commerzbank ile birleşmeyi ancak ekonomik açıdan anlamlı olduğunda  yapacağız. Bu bizim için önemli." diyen Eigendorf, buna ilişkin bir plana,  özellikle de entegrasyon planına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Bunu Commerzbank ile değerlendirdiklerini dile getiren Eigendorf, iki  banka arasındaki ön görüşmelerin ucu açık yapıldığını, sonuç çıktığında bir karar  vereceklerini kaydetti.
 
Ön görüşmelerin vakit alacağını vurgulayan Eigendorf, "Titizlik  hızlılıktan önce gelir." dedi. Eigendorf, Almanya ve Avrupa’da lider banka olan Deutsche Bank'ın  küresel bir banka olduğunu ve böyle kalacağını ifade ederek, bu lider pozisyonunu  Commerzbank ile genişletebileceklerini söyledi.
 
Son aylarda, Alman basınında, hükümetin Deutsche Bank ile Commerzbank  arasında birleşmeyi kolaylaştırmanın yollarını aradığına yönelik haberler yer  alıyordu. Alman basınında, Deutsche Bank Yönetim Kurulu Başkanı Christian Sewing  ve  Commerzbank Yönetim Kurulu Başkanı Martin Zielke'nin birleşmeyi görüşmek  üzere geçen hafta bir araya geldikleri haberlerinin yer alması üzerine, Başbakan  Yardımcısı ve  Maliye Bakanı Olaf Scholz söz konusu iki Alman bankasının birleşme  için görüşme yaptıklarını 12 Mart’ta doğrulamıştı.
 
Alman hükümeti, uzatmalı ticaret savaşları, politik belirsizlikler,  finansal piyasalarda yaşanan dalgalanma, şirketlerin borç seviyesindeki artış,  Brexit belirsizliği, İtalya'nın borç yükü, Avro Bölgesi bankacılık sektöründeki  zayıflık gibi gelişmelerden dolayı Almanya'nın en büyük pazar payına sahip  bankası Deutsche Bank’ın geleceği konusunda endişe duyuyor.
 
Daha önce iki bankanın birleşmesi gündeme gelmiş, fakat görüşmeler  başarısız olmuştu. Alman ekonomisinin büyümesindeki ivme kaybı ve İtalya  bankacılık sektörünün durumu ortadayken, bu yıl içinde Alman bankası için radikal  kararlar alınması bekleniyordu.
 
Son aylarda ise Alman hükümeti söz konusu gelişmelerden sonra iki  bankanın birleşmesi konusunda desteğini artırmıştı. Eğer iki banka birleşirse toplam varlıkları 2 trilyon dolarla  İngiltere’nin HSBC Holdings ve Fransa’nın BNP Paribas’tan sonra Avrupa’nın üçüncü  büyük bankası olacak.
 
Teknolojideki gelişmeler bankacılık sektörüne yeni oyuncular  kazandırırken Almanya'da bölgesel ve yabancı bankalar dahil bin 800'den fazla  banka faaliyet gösteriyor ve bunların hepsi Deutsche Bank’ın piyasadaki payını  ele geçirmeye çalışıyor. İki banka birleşirse, ülkedeki bireysel müşterilerin  5’te birini elinde tutarak teorik açıdan karlı olmalarını sağlayacak bir müşteri  kitlesine sahip bulunacak.
 
Deutsche Bank ve Commerzbank’ın birleşmesinin, ihracata dayalı Alman  ekonomisini desteklemesi, maliyetleri düşürmesi ve ABD ile İngiltere merkezli  uluslararası bankalarla rekabeti getirmesi beklenirken, bazı uzmanlara göre  büyüklükten dolayı banka hantal hale gelerek daha büyük bir sorun  oluşturabilecek.
 
Deutsche Bank, geçen yılın dördüncü çeyreğinde 409 milyon avro zarar  açıklarken, Commerzbank 113 milyon avro kar ettiğini duyurmuştu. Gelecekleri  tartışılan bankaların hisseleri son 10 yılın en düşük seviyesinde bulunuyor. Deutsche Bank'ın kendisinden küçük ama Almanya'nın büyük bankalarından  biri olan Commerzbank ile birleşmesi başarılı olmazsa, Alman hükümetinin buraya  özel yatırımcılarla birlikte sermaye koyması ve bankanın varlık ve  faaliyetlerinde önemli küçülmeye gidilmesi de alternatifler arasında yer  alıyor.

En Çok Okunan Haberler