`Anlaşmasız Brexit en riskli senaryo`

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, İngiltere`nin Avrupa Birliği`nden anlaşma olmaksızın ayrılmasının finansal istikrar açısından en riskli senaryo olduğunu söyledi.

`Anlaşmasız Brexit en riskli senaryo`
26.02.2019 Salı 09:33

Güncelleme : 26.02.2019 Salı 15:49

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, Londra'da düzenlenen basın toplantısında, "Finansal istikrar,  piyasa bütünlüğü ve devamlılık perspektifi açısından mart ayının sonunda geçiş  anlaşması olmaksızın (AB'den) çıkış yapılması, finansal hizmetler endüstrisi için  en riskli senaryo" ifadesini kullandı.

Carney, İngiltere'nin AB'den çıkışının ardından türev piyasalarında  işlemlerin devamı konusunda gerekli önlemlerin alınmasına devam edileceğini  vurguladı.

Carney, 12 Şubat'ta ise "Brexit'e ilişkin bir çözümün bulunması  herkesin çıkarına. Anlaşmasız ayrılık bu ülke için ekonomik şok oluşturur."  değerlendirmesinde bulunmuştu.

İngiliz ekonomisi, geçen yıl itibarıyla son altı yılın en düşük  performansını göstererek, yüzde 1,4 seviyesinde büyüme kaydetmişti.

İngiltere Merkez Bankası, bu ay başında 2019 yılı büyüme beklentisini  yüzde 1,7'den yüzde 1,2'ye, 2020 yılı büyüme beklentisini ise yüzde 1,7'den yüzde  1,5'e indirdiğini açıklamıştı.

En Çok Okunan Haberler