Avrupa Birliği 15 ülkelik kara listeyi açıkladı

Avrupa Birliği (AB), vergi alanında iş birliği yapmayan 15 ülkelik "kara liste" yayınladı.

Avrupa Birliği 15 ülkelik kara listeyi açıkladı
12.03.2019 Salı 17:36

Güncelleme : 13.03.2019 Çarşamba 10:27

AB üyesi 28 ülkenin maliye bakanları Ekonomik ve Mali İşler Konseyi  (ECOFIN) toplantısı için Brüksel'de bir araya geldi. Toplantı sonunda, vergi konusunda iş birliği yapmayan ülkelerin  sıralandığı bir "kara liste" açıklandı.
 
Listede, Amerikan Samoası, Guam, Samoa, Trinidad ve Tobago, ABD Virjin  Adaları, Barbados, Birleşik Arap Emirlikleri, Marshall Adaları, Aruba, Belize,  Bermuda, Fiji, Umman, Vanuatu ve Dominika vergi konusunda iş birliği yapmayan  ülkeler olarak sıralandı.

Ayrıca, vergi düzenlemelerini AB kurallarına uyumlu hale getirmeyi  taahhüt eden 34 ülkelik bir "Gri Liste" de yayınlandı.
 
Çok sayıda şirket ve bireyin off-shore hesaplar kullanarak vergiden  kaçtıklarının ortaya çıkması üzerine, 2017 yılında AB vergi cennetleri listesi  belirleme sürecini başlatmıştı. Vergi kaçırmayla mücadele etmeyi amaçlayan listenin hazırlık  aşamasında, çeşitli ülkelerin vergi sistemleri incelemeye alınmıştı.
 
AB kara listesi
 
Bir ülkedeki vergi uygulamaları bir başka ülkeden vergi kaçırılmasına  imkan sağladığı takdirde AB'nin kara listesine alınıyor. Söz konusu durumu  düzeltmeye yönelik reformlar taahhüt eden ülkeler kara listeden çıkarılıyor. Kara listedeki ülkelerin AB ile finansal işlemleri daha sıkı biçimde  denetleniyor.

Kara listede yer alan ülkelere karşı somut yaptırımlar konusunda ise  henüz üye ülkeler arasında net bir uzlaşı bulunmuyor.

En Çok Okunan Haberler