Bakan Pekcan Rusya`ya gidecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin başkanlığında 8 Nisan`da gerçekleştirilecek Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) Toplantısı öncesinde çalışma ziyaretinde bulunmak üzere yarın Rusya`ya gidecek.

Bakan Pekcan Rusya`ya gidecek
02.04.2019 Salı 12:58

Güncelleme : 03.04.2019 Çarşamba 10:34

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Rusya Federasyonu Enerji  Bakanı ve Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eşbaşkanı Aleksandr Novak ile Ekonomik  Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin ile ikili görüşmelerde bulunacak.

Türkiye-Rusya KEK Eş Başkanlığı görevini de yürüten Pekcan'ın  görüşmeleri kapsamında, taraflar arasındaki ticaret ve yatırım potansiyelinin  yanı sıra enerji, ulaştırma, yerel para birimiyle  ticaret, tarım, gümrük ve  turizm gibi bir çok alanda iş birliği imkanları değerlendirilecek.

Görüşmelerde, Türkiye'de düzenlenecek Türk-Rus KEK 16. Dönem  Toplantısı'nın organizasyonu ile 8-11 Temmuz'da Rusya'nın Yekaterinburg şehrinde  yapılacak INNOPROM Sanayi Fuarı'na Türkiye'nin partner ülke olarak katılımı  çerçevesinde gerçekleştirilecek etkinlikler de ele alınacak.

Bakan Pekcan, temaslarının ardından aynı gün yurda dönecek.

İKİ ÜLKENİN EKONOMİK İLİŞKİLERİ

Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ticaret hacmi geçen yıl itibarıyla  25,7 milyar dolar seviyesine ulaştı. Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı bu yılın  ocak-mart döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6,5 artarak 868  milyon dolar olurken, aynı dönemde Rusya'dan gerçekleştirilen ithalat ise yüzde 9  azalarak 5,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Türk müteahhitlik firmaları tarafından Rusya'da bugüne kadar 73,1  milyar dolara karşılık gelen bin 961 proje üstlenildi.

En Çok Okunan Haberler