Bakan Pekcan Türkiye-Romanya JETCO toplantısına katılacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Romanya İş Ortamı, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Stefan Radu Oprea`nın eş başkanlıklarında yarın İstanbul`da "Türkiye-Romanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komisyonu (JETCO) I. Dönem Toplantısı" gerçekleştirilecek.

Bakan Pekcan Türkiye-Romanya JETCO toplantısına katılacak
18.04.2019 Perşembe 16:17

Güncelleme : 19.04.2019 Cuma 09:24

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, JETCO toplantısında  Türkiye ile Romanya'nın ticaret, ekonomi ve yatırım alanlarındaki ilişkilerinin  değerlendirilmesi ve daha da geliştirilmesi, karşılaştıkları sorunlara çözüm  bulunması, yeni iş birliği imkanlarının tespit edilmesi ve iki ülke özel  sektörleri arasındaki temasların artırılması ele alınacak.

İki ülkenin ticari ilişkilerinin ilerletilmesi, Gümrük Birliği'nin  güncellenmesi, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik müzakereleri, karşılıklı  yatırımların, müteahhitlik ve teknik danışmanlık hizmetlerinin artırılması,  gümrük, ulaştırma, bilim, teknoloji, metalürji, KOBİ'ler, tarım, ormancılık,  çevre gibi pek çok alanda iş birliklerinin artırılması konularını içeren I. Dönem  JETCO Protokolü de 2 ülke bakanları tarafından imzalanacak.

Ayrıca, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonu ve Ticaret  Bakanlığı koordinasyonunda, 2 ülke özel sektör kuruluşları ve firmalarının  katılımıyla Pekcan ile Oprea'nın iştirak edecekleri "Türkiye-Romanya İş ve  Yatırım Forumu"  yapılacak. 

TÜRKİYE-ROMANYA TİCARET HACMİ

Romanya ile Türkiye arasında 2017 yılında 5,6 milyar dolar seviyesinde  bulunan ticaret hacmi,  geçen yıl 6,3 milyar dolara çıktı.

Türkiye'nin Balkanlar'da en çok ihracat yaptığı ve en yüksek ticaret  hacmine sahip olduğu ülke konumundaki  Romanya'da kayıtlı 15 bin 312 Türk firması  faaliyet gösteriyor.

Romanya'da bugüne kadar Türk müteahhitleri 4,3 milyar dolar tutarında  173 proje, Türk teknik müşavirlik firmaları da 6,3 milyon dolar tutarında 7   proje üstlendi.

En Çok Okunan Haberler