BDDK`dan kredilere ilişkin önemli karar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu`nca, bağımsız denetim raporlarına tabi kredi sınırı 500 milyon liradan 100 milyon liraya düşürüldü.

BDDK`dan kredilere ilişkin önemli karar
16.08.2019 Cuma 09:55

Güncelleme : 19.08.2019 Pazartesi 09:49

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik'te yaptığı  değişiklikler, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, bankacılık sektöründeki toplam riski talep edilen kredi  dahil 100 milyon lira ve üzerinde olan banka ve finansal kuruluşlar dışındaki kredi müşterilerinden, kredi tahsis aşamasında ilave belgeler istenecek.

Söz konusu kredi sınırı daha önceki yönetmelikte 500 milyon lira olarak belirlenmişti.

Geçen hafta BDDK yetkililerince, Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları kapsamında, bankalardan kredi kullanan firma ve grupların bağımsız denetim raporu sunma zorunluluğunun başladığı 500 milyon liralık sınırın 100 milyon liraya düşürülmesinin gündemde olduğu belirtilmişti.

Bu değişiklik ile bankalara detaylı finansal bilgi temin etmekle  yükümlü kılınan reel sektör firmalarının kapsamının genişletileceği, mali şeffaflığın artırılacağı ve bankaların firmalara ait güncel verilere erişim  imkanının kolaylaştırılacağı vurgulanmıştı.
En Çok Okunan Haberler