BM`den Irak`a ekonomik kalkınma için mali destek

Birleşmiş Milletler ile Irak arasında ülkede terörden zarar gören ve kamu hizmeti konusunda yoksunluk yaşanan bölgelerin kalkınması için 41,5 milyon dolarlık destek anlaşması imzalandı.

BM`den Irak`a ekonomik kalkınma için mali destek
19.02.2019 Salı 14:02

Güncelleme : 19.02.2019 Salı 14:58

Irak Planlama Bakanlığında düzenlenen imza törenine Planlama Bakanı  Nuri Natık Duleymi ve BM Irak Büyükelçisi Ramon Blecua katıldı.

Duleymi, imza töreninde yaptığı konuşmada, BM'nin sağladığı bu  destekle hizmet bakımından ciddi şekilde ihmale maruz kalan Basra'da bazı  kalkınma projelerini hayata geçireceklerini ifade etti. Iraklı Bakan ayrıca  ülkesine finans desteğini sürdüren BM'ye teşekkür etti.

BM Irak Büyükelçisi Blecua da bu anlaşmayla Irak ekonomisini  güçlendirme ve yeni istihdam olanakları sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Blecua, "Bu destek, Irak'ın Basra ve diğer ihtiyaç bölgelerini  kapsayacak. BM, Irak'a özellikle yeni iş fırsatları yaratma ve bu çerçevede yerel  yönetimleri destekleme konularında verdiği taahhütlere bağlı kalıyor. BM olarak  sadece terörden kurtarılan bölgelerde değil, ülkenin güney kentlerinde de  kalkınma ve destek projelerimiz söz konusu." dedi.

Anlaşmaya göre Basra ve Musul'da terörden zarar gören tarihi ve  kültürel miras bölgeleri yeniden imar edilecek, Musul'a bağlı köylerde gıda ve  tarım gibi kalkınma projeleri desteklenecek ve ülkedeki gençlerin  gerçekleştireceği bir takım projeler de finanse edilerek onlar için yeni iş  olanakları oluşturulacak.

Planlama Bakanlığındaki imza töreninde Basra Valisi Esad İdani de  hazır bulundu.
 

En Çok Okunan Haberler