Boğaziçi Zirvesi`nin ana teması belli oldu

Geçen yıl 82 ülkeden 2 binin üzerinde katılımcı ile 9`uncusu gerçekleştirilen ve 380 milyon dolarlık anlaşmanın yapıldığı Boğaziçi Zirvesi`nin 10`uncu yılı için hazırlıklar başladı.

Boğaziçi Zirvesi`nin ana teması belli oldu
02.02.2019 Cumartesi 15:37

Güncelleme : 04.02.2019 Pazartesi 07:31

Uluslararası İşbirliği Platformu'ndan (UİP) yapılan açıklamaya göre,  geçen yıl "Barışın Sürdürülmesi ve Herkes İçin Kalkınma" ana teması ile  düzenlenen ve 82 ülkeden 2 binin üzerinde katılımcıyı ağırlayan Boğaziçi  Zirvesi'nin bu yılki teması "Ortak Gelecek için İnsan Odaklı Kalkınma' olarak  belirlendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen UİP Kurucu Başkanı Cengiz Özgencil,  10'uncu yılın Boğaziçi Zirvesi adına çok önemli bir yıl olduğunu belirterek, çok  büyük atılımlar yapmayı planladıklarını belirtti.

Kasım ayında Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yapılacak 10. Boğaziçi  Zirvesi için hazırlıklara başladıklarını ve yeni projeler planladıklarını aktaran  Özgencil, "Ana temamızı ve ana konu başlıklarını belirledik. Bu kapsamda  önümüzdeki süreçte alt başlıkları da netleştireceğiz. Esas hedefimiz, Boğaziçi  Zirvesi’ni bir marka haline getirmek." ifadelerini kullandı.

12 ALANDA 17 ALT KONU BAŞLIĞI

Özgencil, bu yılki panellerin 12 farklı alanda, 17 alt konu başlığıyla  gerçekleştirilmesinin planlandığını anlatarak, temel panellerin ihracat,  bankacılık ve finans, altyapı yatırımları ve inşaat, enerji, teknoloji,  ulaştırma, telekomünikasyon, kadın girişimciliği, uluslararası ekonomi, spor,  sanat, genç liderler alanlarında gerçekleştirileceğini bildirdi.

Bu arada, zirvenin 17 alt konu başlığı da şu şekilde belirlendi:

"Dünyayı Akıllılaştırma: Nesnelerin İnterneti, Otomasyon: İyi, Kötü ve  Çirkin, Dönüşümde Turizm: Sosyal Medyanın Gücü, İddialı Bir Çevre Gündemine  Doğru: COP24, Endüstriyel İşletmeler İçin Yeşil Enerjiyi Dost Etmek: İş Adamları  İçin Bir Kılavuz, Kalkınma-insani, Toplumlar Arasındaki Boşluğu Kapatacak  Kapsayıcı Teknolojik Gelişme, Yeşil Para: İslami Finans ve Temiz Enerji,  Sürdürülebilir Ekonomik Gelişme İçin Kadın ve Gençlerin Güçlendirilmesinin Teşvik  Edilmesi, İnsani Bir Gündemin Peşinde: Türkiye’nin Dünya Vizyonu, Gençlik:  Gelecekteki Gelişim İçin Dinamo, Barış ve Anlayış Oluşturucu, Karadeniz  Bölgesinde İşbirliği, İstikrar ve Huzurun Artırılması: Rolü ve KEİ için Gelecek  Perspektifleri, Küresel Yönetişimde MIKTA: Yapıcı Katılımı Destekleyen Orta  Güçler, Milenyum Kalkınma Hedefleri ve Sürdürülebilirlik, Sürdürülebilirliğin  Sosyal Gelişme Yönündeki Sosyal Aktivist Hareketlerin Rolü, Dijital Okuryazarlık:  Kullanıcıların içeriği kendi vizyonları veya uzmanlıklarıyla iyileştirmelerini  sağlayan dijital platformların kullanılması, Göbeklitepe: Yeni Bir Tarih  Teorisi."

En Çok Okunan Haberler