BoJ para politikasını değiştirmedi

Japonya Merkez Bankası, faizlerde ve Getiri Eğrisi Kontrollü Parasal Genişleme politikasında değişikliğe gitmedi.

BoJ para politikasını değiştirmedi
15.03.2019 Cuma 10:57

Güncelleme : 15.03.2019 Cuma 15:33

Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ), dün başlayan ve bugün sona eren para politikası toplantısında  alınan kararlar açıklandı.

Buna göre, banka, politika faizini değiştirmeyerek yüzde eksi 0,1'de  bırakırken, parasal tabanın yıllık 80 trilyon yen artırılması programını da sabit  tuttu. Söz konusu karar, 2'ye karşı 7 oy ile alındı. Karara karşı oy kullanan  kişiler ise Goushi Kataoka ile Yutaka Harada oldu.

Karar metninde, ihracat ve üretimin diğer ülkelerdeki yavaşlamadan  etkilenmesine rağmen, Japonya ekonomisinin gelirden harcamaya kadar verimli bir  döngü içinde ılımlı genişlemeye devam ettiği vurgulandı.

Son derece uygun finansal koşullar ve devlet harcamalarının desteği  ile iç talebin yukarı yönlü trendine devam etmesinin muhtemel olduğu aktarılan  karar metninde, şunlar kaydedildi:

"Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki yıllık değişim oranının, yüzde 2'ye  doğru kademeli olarak yükseleceği tahmin edilmektedir. Öte yandan yurt dışından  kaynaklı bazı riskler de bulunmaktadır. Bu riskleri; ABD makroekonomi  politikaları ve bunun küresel finansal piyasalara etkisi, ticarette korumacı  yaklaşım ve bunun yansımaları, gelişmekte olan ve emtia ihracatçısı ülkelerdeki  gelişmeler, Brexit ve jeopolitik riskler şeklinde sıralayabiliriz.

BoJ yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşana kadar Getiri Eğrisi Kontrollü  Parasal Genişleme politikasına devam edecek. Hem finansal koşullar hem de  ekonomik faaliyet ve fiyat gelişmelerini göz önünde bulundurarak fiyat istikrarı  hedefine ulaşma yönündeki ivmenin korunması amacıyla gerektiğinde uygun politika  ayarlamaları yapılacaktır."

BoJ'un bir sonraki para politikası kurulu toplantısı, 24-25 Nisan'da  gerçekleştirilecek.
 

En Çok Okunan Haberler