Bugün 18.30`da erişime açılıyor!

Türkiye Bankalar Birliği`nin "Risk Merkezi Raporu Başvurusu" hizmeti, bugün saat 18.30 itibarıyla e-Devlet kapısı üzerinden tüm kullanıcıların erişimine açılacak.

Bugün 18.30`da erişime açılıyor!
15.03.2019 Cuma 11:06

Güncelleme : 15.03.2019 Cuma 15:33

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre,  vatandaşlar tarafından yoğun olarak talep edilen yeni bir hizmet daha, Dijital  Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda, e-Devlet kapısına entegre ediliyor.

Bu kapsamda, Türkiye Bankalar Birliği "Risk Merkezi Raporu Başvurusu"  hizmeti, saat 18.30 itibarıyla e-Devlet Kapısı üzerinden tüm kullanıcıların  erişimine açılıyor.

Bu hizmet kapsamında kullanıcılar, "Kredi Limit ve Borç Bilgileri"  veya "Çek Bilgileri" raporunu ayda bir defa ücretsiz alabilecek.

Bu hizmetten faydalanmak isteyen kullanıcılar, e-Devlet kapısında yer  alan kimlik doğrulama yöntemlerinden biri ile kimliklerini doğruladıktan sonra,  "Risk Merkezi Raporu Başvurusu" hizmetini seçerek, "Kredi Limit ve Borç  Bilgileri" veya "Çek Bilgileri" raporlarından birini talep edebilecek.

İlgili talebin Türkiye Bankalar Birliğine iletilmesinin ardından,  buraya gelen taleplerin yoğunluğuna bağlı olarak 2 saat ile bir gün arasında  rapor hazırlanıp kullanıcıya SMS ile raporun hazır olduğuna ilişkin bilgi  iletilecek.

Gelen SMS içerisinde, hazırlanan raporu indirmek için kullanılacak  "rapor şifresi" yer alacak. Kullanıcı, SMS ile yapılan bilgilendirmenin ardından  e-Devlet kapısından kimliğini doğrulayarak giriş yapıp "Risk Merkezi Raporu  Başvurusu" hizmetini seçtiğinde, Türkiye Bankalar Birliğinin doğrulama ekranına  yönlendirilecek, SMS ile gelen şifrenin bu ekrana girilmesinin ardından rapor  görüntülenebilecek.

Banka ve finansal kuruluş detayları ile borç bilgilerinin yer aldığı  raporda vatandaşlar, tüm borçlarını ve varsa ödenmemiş olan faiz borçlarını  görebilecek.

Ayrıca banka ve finansal kuruluşlar tarafından yasal takibe intikal  ettirilmiş açık veya kapalı durumdaki borçlar da son 10 yılı kapsayacak şekilde  görüntülenebilecek.

En Çok Okunan Haberler