Bundesbank Başkanı Weidmann`dan dijital para uyarısı

Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann, dijital merkez bankası parası kullanımının yayılmasının, ciddi sonuçlara sebep olabileceği uyarısında bulundu.

Bundesbank Başkanı Weidmann`dan dijital para uyarısı
29.05.2019 Çarşamba 16:40

Güncelleme : 30.05.2019 Perşembe 10:17

Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi de olan Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann, Frankfurt'ta Bundesbank tarafından düzenlenen "Ödeme Sistemleri" konulu  bir konferansta konuştu.

Weidmann, konuşmasında merkez bankalarının dijital para kullanıma ve  bunun sonuçlarına değindi.

Kriz dönemlerinde finansal sistemde istikrarsızlık yaratma potansiyeli  taşıyacağı için merkez bankalarının dijital para birimlerini kullanıma alırken  dikkatli hareket etmeleri gerektiğini belirten Weidmann, dizayna bağlı olsa da  dijital merkez bankası parası kullanımının yayılmasının, ciddi sonuçlara sebep  olabileceğini dile getirdi.

Weidmann, kolay erişimin dijital para talebinde oynaklığı artıracağına  işaret ederek, “Dijital paraya kolay erişim kriz zamanlarında daha hızlı bir  çöküşe yol açarak banka iflaslarını daha da kötüye götürebilir.”  değerlendirmesinde bulundu.

Weidmann, Bundesbank  ile Deutsche Bourse’nin gerçekleştirdiği bir  deneme projesinde, blok zinciri kullanarak menkul kıymetlerin ve nakit paranın  transfer edilmesinin, geleneksel yöntemlerden daha maliyetli ve daha yavaş  olduğunu kanıtladığını söyledi.

En Çok Okunan Haberler