Bundesbank’tan alternatif ödeme sistemi çağrısı

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Avrupa ülkelerine ABD merkezli Google, Amazon, Paypal ve Apple gibi ödeme sistemlerine karşı alternatif ödeme sistemlerinin devreye sokulması çağrısı yaptı.

Bundesbank’tan alternatif ödeme sistemi çağrısı
15.04.2019 Pazartesi 13:26

Güncelleme : 15.04.2019 Pazartesi 18:20

Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Burkhard Balz, yaptığı  açıklamada, “Apple, Google, Paypal ve Amazon gibi önemli teknoloji şirketleri,  müşterilerle ilişkilerden daha fazla pay alırken, bankalar arka planda sadece  ödeme işlemcileri olarak kalırken, Bundesbank olarak biz buna kayıtsız  kalmamalıyız.” ifadesini kullandı.

Balz, bankaların en ileri teknolojik çözümleri müşterilerine sunması  gerektiğinin altını çizerek, Avrupa finans sisteminin istikrarını korumak için  kıtadaki bankalardan alternatif ödeme sistemleri devreye sokması çağrısı yaptı.

Avrupa ödeme pazarında,  ABD'li şirketler PayPal, Google, Facebook,  Amazon ve Çin’in Alibaba ve Tencent üstünlükleri dikkati çekerken, bu teknoloji  şirketlerinin vermeye başladığı bankacılık hizmetlerinin tüketicilerin ilgisini  çektiği ve bu şirketlerin geliştireceği yeni bankacılık hizmetlerinin geleneksel  bankalar için “gelirlerini ve müşterilerini kaybetme riski” oluşturduğu  belirtilmişti.

Danışmanlık firması Bain & Company tarafından 29 ülkede 152 bin banka  müşterisi ile yapılan ankete göre, teknoloji şirketlerinin bankacılık konusunda  iştahları, bankaların orta vadede gelirlerini ve müşterileriyle düzenli  temaslarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmasına sebep oluyor.

Ankette, "Teknoloji firmaları, müşterilerin talep ettikleri basit,  yüksek kaliteli dijital deneyimler sağlama konusunda geleneksel olarak başarılı  olmuşlardır ve şimdi bu tüketici güveninin gücüyle bankacılık sektörüne  giriyorlar." değerlendirmesi yapıldı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Ekim 2018’de tüketicin ve şirketlerin  bankalar arasında anında para transferi ve perakende ödeme yapmalarını sağlayacak  Target Instant Payment Settlement (TIPS) adı verilen yeni ödeme sistemini devreye  sokmuştu.

En Çok Okunan Haberler