Bundesbank’tan `büyüme` uyarısı

Almanya Merkez Bankası, Alman ekonomisinde bu yılın ilk çeyreğinde görülen büyümenin tek seferlik faktörlerden kaynaklandığını belirterek, ekonomide temel trendin zayıf kaldığı ve ilk çeyrekteki büyümenin ilkbaharda tekrar etmeyeceği uyarısında bulundu.

Bundesbank’tan `büyüme` uyarısı
20.05.2019 Pazartesi 15:33

Güncelleme : 21.05.2019 Salı 10:06

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), ekonomiye yönelik bu yılın mayıs ayı raporunu yayımladı.  Rapora göre, Alman ekonomisinde bu yılın birinci çeyreğinde görülen büyümede,  mali önlemlerin özel tüketimi artırması, geçen yıl üretimde yaşanan sıkıntılardan  sonra otomobil satışlarının toparlanması ve kışın ılımlı geçmesinden dolayı  inşaat sektörünün canlı kalması önemli rol oynadı.

Alman ekonomisinin büyüme performansının "kışın ulaşılan seviyeyi  aşmasının muhtemel olmadığı” değerlendirmesine yer verilen raporda, “Yılın  başlangıcından sonra büyük ölçüde büyümeye neden olan bu etkilerin sona ermesi  hatta tersine dönmesi bekleniyor." değerlendirmesi yapıldı.

Almanya'nın önemli ihracat kalemlerini oluşturan otomobil sektörünün  zayıf yurt dışı taleple karşı karşıya kaldığı belirtilerek, küresel otomobil  satışlarının geçen yıl 2008 finansal krizden sonra ilk düşüşü kaydettikten sonra  bu yıl daha da düşmesinin beklendiği belirtildi.

Avrupa'nın en büyük ve dünyanın dördüncü ekonomisi olan Almanya  ekonomisi, geçen yılın son iki çeyreğinde büyümenin durmasının ardından bu yılın  birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4'lük büyüme kaydetmişti.

Brexit belirsizliği, ABD-Çin ticaret ilişkileri, otomobil sektöründeki  yavaşlama ve yumuşak küresel talep ihracata dayalı Alman ekonomisini etkilemeye  devam ederken, 17 Nisan’da Alman hükümeti, bu yıl için daha önce yüzde 1 olarak  açıklanan resmi büyüme beklentisini yüzde 0,5’e düşürdü.

En Çok Okunan Haberler