Bursa tekstil sektörünün hedefi 1,6 milyar dolarlık ihracat

Giyim, teknik ve ev tekstilinde Türkiye`nin önde gelen üretim merkezlerinden Bursa`da tekstil sektörü temsilcileri, bu yıl yaklaşık yüzde 30 artışla 1,6 milyar dolarlık ihracat hedefliyor.

Bursa tekstil sektörünün hedefi 1,6 milyar dolarlık ihracat
04.04.2019 Perşembe 11:25

Güncelleme : 04.04.2019 Perşembe 13:34

Türkiye'nin geçen yıl yaptığı 8,5 milyar dolarlık tekstil ihracatında  1,25 milyar dolarlık payı bulunan Bursa'dan dünyanın birçok ülkesine ürün  gönderiliyor.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı  Pınar Taşdelen Engin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "tekstilin başkenti"  olarak nitelendirilen Bursa'da giyim, ev ve teknik tekstilde büyük atılım içinde  olduklarını söyledi.

Özellikle ABD ve Avrupa'ya ihracatı artıracaklarını belirten Engin,  "Yeni pazar arayışlarımız devam ediyor. Şu anda geniş olmayan Afrika, Japonya ve  Güney Amerika pazarlarıyla ilgili ciddi çalışmalarımız var. Her zaman aklımızda  bulundurmamız gereken tabii ki en büyük pazarımız Avrupa. Avrupa'da en fazla  ihracatı Almanya'ya yapıyoruz. Bu ülkelerdeki ihracat rakamlarımızı özellikle  kilogram başına değer olarak daha da üstlere taşıyacağız." dedi.

Engin, ürün çeşitliliğini de artıracaklarını dile getirerek, "Burada  önemli olan sadece miktar değil, nitelikli ürünleri üreten bir şehirdeyiz. Zaten  ihracat rakamlarımızda da göze çarpıyor. Bursa olarak tekstil ihracatında  kilogram başına değerler Türkiye'nin oldukça üzerinde." ifadesini kullandı.

ABD'nin tekstilde önemli bir pazar olduğuna işaret eden Engin,  "İhracatımızda ciddi artışlar görmeye başladık. Bunun daha da artması için birçok  proje yapıyoruz. Ekolojik ürünlerin ihracatta daha fazla yer alması için  firmalarımızın ellerindeki teknolojik imkanlarla daha fazla sürdürülebilir  ürünleri üretmesi yönünde çalışmalarımız var. Bursa olarak 2019 yılında 1,6  milyar dolarlık ihracat hedefliyoruz." diye konuştu.

En Çok Okunan Haberler