Çin Hırvatistan ile ticaretini geliştirecek

Çin Başbakanı Li Keqiang, Hırvatistan ile ikili ilişkileri geliştireceklerini belirterek, "Çin pazarına daha fazla Hırvatistan ürünü alacağız." ifadelerini kullandı.

Çin Hırvatistan ile ticaretini geliştirecek
10.04.2019 Çarşamba 16:11

Güncelleme : 10.04.2019 Çarşamba 16:12

Resmi temaslarda bulunmak üzere Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de  bulunan Li, mevkidaşı Andrej Plenkovic ile görüştü.
 
Li, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ülke  olarak Hırvatistan ile ilişkilerini geliştirme ve güçlendirme kararı aldıklarını  aktararak, Çin pazarına daha fazla Hırvatistan menşeli ürün alacaklarını  kaydetti. Hırvat Başbakan ise iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar avro  olduğuna işaret ederek, ülkenin güneyinde yapılacak Peljesac Köprüsü'nün inşasını  da bir Çin firmasının üstlenmesinin ikili ilişkilerde önemli bir kilometre taşı  olduğunu vurguladı.
 
Bu arada, beraberinde 250 iş adamı ile Hırvatistan'a gelen Li, bu  ülkeyi ziyaret eden ilk Çin başbakanı oldu.
 
Ziyaret kapsamında iki ülke hükümetleri arasında tarım, ekonomi,  turizm, bilim, eğitim ve spor alanlarında iş birliği protokolleri imzalandı. Zagreb'de Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic ve Meclis Başkanı  Gordan Jandrokovic'le de bir araya gelen Li, yarın da Dubrovnik şehrinde  düzenlenecek Güneydoğu Avrupa ülkeleri ve Çin ortak zirvesine katılacak.
 
Hırvatistan Çin'e süt ve süt ürünleri ihraç edecek

Bu arada, Hırvat hükümetinden yapılan açıklamada, Hırvatistan menşeli  süt ve süt ürünlerinin Çin'e ihraç edileceği bildirildi. Li'nin ziyaretinde imzalanan iş birliği protokolleri kapsamında  Hırvatistan'da üretilen süt ve süt ürünlerinin artık Çin pazarına satılabileceği  aktarıldı. Bu ihracatın Hırvatistan için büyük bir başarı olduğu vurgulanırken,  üretimde de artış hedeflendiği ifade edildi.

En Çok Okunan Haberler