Ciro endeksinde artış

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksi martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,8 artış gösterdi.

Ciro endeksinde artış
15.05.2019 Çarşamba 10:26

Güncelleme : 16.05.2019 Perşembe 09:34

Türkiye İstatistik Kurumu, bu yılın mart ayına ilişkin ciro endekslerini açıkladı.

Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve  hizmet sektörleri toplam ciro endeksi, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde  20,8 yükseldi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise  martta bir önceki aya göre yüzde 5,5 arttı.

SANAYİ VE İNŞAAT ENDEKSLERİ

Sanayide takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksine bakıldığında,  martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,8 artış görüldü. Mevsim ve takvim  etkisinden arındırılmış sanayi ciro endeksinde ise bir önceki aya göre yüzde 5,3  artış görüldü.

İnşaat sektöründe takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksinde  artış, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,2 olarak gerçekleşti. Mevsim  ve takvim etkisinden arındırılmış inşaat ciro endeksi de bir önceki aya göre  yüzde 11,6 arttı.

TİCARET VE HİZMET ENDEKSLERİ

Takvim etkisinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, söz konusu ayda  geçen yılın mart ayına göre yüzde 17, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış  ticaret ciro endeksi de bir önceki aya göre yüzde 5,1 artış gösterdi.

Hizmet sektöründe takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi, Mart  2019'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24,7 yükseldi. Mevsim ve takvim  etkisinden arındırılmış hizmet ciro endeksinde ise bir önceki aya göre yüzde 4,2  artış kaydetti.

En Çok Okunan Haberler