Corona virüs küresel gaz piyasasına `tarihin en büyük şokunu` yaşatacak

Yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını ve kuzey yarım kürede yaşanan ılık kış şartları dolayısıyla küresel doğal gaz talebinin bu yıl 150 milyon metreküp azalarak, 3 trilyon 850 milyar metreküp seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Yüzde 4`lük bu düşüş, küresel gaz talebinde yıllık bazda tarihin en büyük düşüşü olarak kayıtlara geçecek.

Corona virüs küresel gaz piyasasına `tarihin en büyük şokunu` yaşatacak
10.06.2020 Çarşamba 08:57

Güncelleme : 10.06.2020 Çarşamba 13:56

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) Gaz 2020 raporuna göre, küresel  doğal gaz piyasalarında talep önemli oranda azalırken, bu yıl Amerika Birleşik  Devletleri (ABD), Avrupa ve Asya gibi gelişmiş piyasalarda gaz talebindeki  gerileme yüzde 75'i bulabilir.

Bu yıl küresel gaz talebinin ise 150 milyar metreküp azalarak, 3  trilyon 850 milyar metreküp seviyesinde gerçekleşeceği öngörülüyor. Yüzde 4'lük  bu düşüş, küresel doğal gaz talebinde yıllık bazda görülen tarihin en büyük  düşüşü olacak. Ayrıca, bu oranın 2008 ekonomik krizi nedeniyle gaz talebinde  yaşanan düşüşün iki katı olacağı hesaplanıyor.

Öte yandan, Kovid-19 salgını küresel petrol ve gaz piyasalarında arz  artışına sebep olurken, bu sektörlerdeki harcamaların kısılmasına ve yatırım  planlarının da kısa dönemde ertelenmesine yol açacak.

Gaz tedariğinin büyümesinde öncü olan ABD kaya gazı, Orta Doğu ve  Rusya petrol fiyatlarındaki çöküş ve talepteki belirsizlik nedeniyle baskı  altında bulunuyor.

Küresel gaz piyasalarında 2021'de bir sıçrama olması beklense de bu  büyümenin kriz öncesi dönemdeki öngörüleri yakalayamayacağı tahmin ediliyor.  Küresel gaz talebinde 2021'den sonra talebin en fazla Çin ve Hindistan'da  görülmesi bekleniyor.

Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ise uluslararası gaz ticaretinin itici  gücü olacak. Son 2 yılda LNG projesi yatırımları Kuzey Amerika, Afrika ve  Rusya'da ilave ihracat kapasitesi oluşmasını sağlayacak.

SALGININ ETKİSİ KALICI OLACAK

IEA Başkanı Fatih Birol, rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, doğal  gazın mevcut krizden şu ana kadar petrol ve kömüre göre daha az etkilendiğini  belirterek, "Fakat, doğal gazın da mevcut krize karşı bağışıklığı olduğunu  söyleyemeyiz. Bu yıl talepteki rekor düşüş, güçlü şekilde büyümeye alışmış bir  endüstri için şartların dramatik bir şekilde değiştiğini gösteriyor." ifadelerini  kullandı.

Küresel gaz talebinin gelecek 2 yıl içinde kademeli olarak  toparlanacağını kaydeden Birol, "Bu, işlerin hızlı bir şekilde normal haline  döneceği anlamına gelmesin. Kovid-19 salgını büyüme oranlarını küçülterek ve  belirsizlikleri artırarak piyasadaki gelişmeler üzerinde kalıcı bir etki  yapacak." değerlendirmesinde bulundu.
En Çok Okunan Haberler