Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi`nden otomotiv yatırımcılarına çağrı

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türk otomotiv sanayinin potansiyeli ve iş fırsatlarının değerlendirildiği etkinlikte, sektör yatırımcılarına çağrıda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi`nden otomotiv yatırımcılarına çağrı
15.02.2019 Cuma 14:28

Güncelleme : 16.02.2019 Cumartesi 15:17

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisince yapılan açıklamaya göre, ofis  tarafından Türk otomotiv sanayinin potansiyeli ve iş fırsatlarının  değerlendirildiği bir yatırım etkinliği düzenlendi.

Ford Otosan'ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte, Türkiye'de  henüz yatırımı bulunmayan, ancak buna yönelik istişareleri yürüten firmalar da  yer aldı. Türkiye'nin otomotiv sanayinde sunduğu fırsatların tanıtımı açısından  da önemli bir platform oluşturan buluşmaya yaklaşık 40 otomotiv firmasının üst  düzey yetkilileri katıldı.

Türkiye'deki teşvik sistemi, otomotiv değer zinciri, nitelikli insan  kaynağının ele alındığı ve iki gün süren etkinlikte, son 20 yılda otomotiv  sanayinde elde edilen kazanımlar ve ülkenin bir üretim merkezi olarak  konumlandırılması ele alındı.

Etkinlikte, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından Türkiye'nin  uluslararası yatırımcılara sunduğu fırsatlar da aktarıldı.

Açıklamada, etkinlikte yaptığı konuşmasına yer verilen Otomotiv  Teknoloji Platformu (OTEP) Başkanı Ernur Mutlu, 2000'lerin başında Ford Otosan'ın  Türkiye'de geliştirdiği hafif ticari araç tasarımının Avrupa'da çok başarılı  olması üzerine şirketin aynı aracı ABD pazarı için de üretmesinin Türk otomotiv  ihracatı açısından bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.

Bugün Türkiye'nin motor alanında önemli kabiliyetleri olduğunu  vurgulayan Mutlu, "Bu tecrübeler, Türk mühendislik ekiplerinin Ar-Ge  yetkinliklerinin artırılmasında önemli rol oynadı. Türkiye'nin bugün otomotiv  alanında Ar-Ge kapasitesinin uluslararası alanda rekabetçi bir seviyeye  ulaştığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ford Trucks F-Max kamyon tasarımının  Avrupa'da aldığı 2019 Uluslararası Yılın Kamyonu ödülü de bu Ar-Ge  yetkinliklerinin bir sonucu." değerlendirmelerini yaptı.

En Çok Okunan Haberler