Destek paketlerinin olumlu etkisi görülmeye başlandı

Yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınının ekonomiye etkilerini azaltmak için hükümet tarafından hayata geçirilen destek mekanizmalarının olumlu etkileri görülmeye başlandı.

Destek paketlerinin olumlu etkisi görülmeye başlandı
03.06.2020 Çarşamba 11:41

Güncelleme : 04.06.2020 Perşembe 09:28

Salgın, küresel ekonomiyi olduğu kadar ülke ekonomisini de etkilerken bu durum hükümeti önlem almaya yöneltti. Başta kamu bankaları olmak üzere finans kuruluşlarına "kredi borç  ödeme tarihlerinin ötelenmesi ve müşterilerine krediye erişimde kolaylık  sağlanması" konusunda çağrıda bulunuldu. Söz konusu destek mekanizmaları  ekonomide bir miktar toparlanmaya yol açarken, bu toparlanma özellikle  nisan-mayıs döneminin ekonomik göstergelerine yansıdı.

TÜRKİYE EKONOMİSİ İLK ÇEYREKTE YÜZDE 4,5 BÜYÜDÜ

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, salgının dünyada etkili  olduğu bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisi diğer ülkelerden pozitif  ayrıştı.

Ekonomi yüzde 4,5 büyüme performansı sergilerken bu anlamda Avrupa  Birliği (AB), G-20 ve OECD ülkeleri arasında "en güçlü büyüme performansı  gösteren" ülke oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, büyümeye ilişkin  değerlendirmesinde, "ekonomik aktivitenin yılın son çeyreğinde potansiyel  seviyesine döneceğini ve ülkenin 2020'yi pozitif büyüme performansıyla  tamamlamasını tahmin ettiğini" belirtti.

EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ DİPTEN DÖNDÜ

Kovid-19 salgının ekonomiye olumsuz etkisi nedeniyle nisan ayında  tarihinin en düşük seviyesi olan 51,3'e kadar gerileyen Ekonomik Güven Endeksi,  mayıs ayında toparlanarak 61,7'e kadar yükseldi.

Tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum  değerlendirmeleriyle gelecek dönem beklentilerini, harcama ve tasarruf  eğilimlerini ölçümleyen tüketici güven endeksinde de mayısta toparlanma gözlendi.  Endeks mayısta bir önceki aya göre yüzde 8,5 artışla 54,9'dan 59,5'e çıktı.

BAKAN PEKCAN'DAN "İHRACATTA EN KÖTÜ GERİDE KALDI" MESAJI

Desteklerin olumlu etkisi ihracat rakamlarına da yansıdı. Dış satım  mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 10,84 arttı. Bu dönemde AB'ye ihracattaki  artış yüzde 17,3 olarak kayıtlara geçti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracata ilişkin değerlendirmesinde,  mayıs ayı dış ticaret verileriyle ihracatta en kötünün geride kaldığını ve  toparlanma dönemine girildiğini belirterek, ihracatın hazirandan itibaren  toparlanmaya devam etmesini beklediklerini kaydetti.

FAİZLERDE İNDİRİM DEVAM EDİYOR

Geçen yılın ikinci yarısında başlayan faiz indirim süreci devam  ettiren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK),  bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) nisanda 9,75'ten  8,75'e, mayısta da 8,75'ten 8,25'e indirdi.

Ekonomistler, TCMB'nin ölçülü indirim dönemine geçtiğini ve mevcut  duruşun yıl sonu tahminiyle uyumlu olduğunu ifade ettiler.
En Çok Okunan Haberler