Devletten destek isteyen üreticiye `rehber`

Devlet desteklerinden yararlanmak isteyenler için Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından hazırlanan "Devlet Destekleri 2019" kitapçığında, girişimcilerin dikkat etmesi gereken konular ve risklere yer verildi.

Devletten destek isteyen üreticiye `rehber`
06.03.2019 Çarşamba 11:55

Güncelleme : 07.03.2019 Perşembe 10:37

AA muhabirinin, kitapçıktan derlediği bilgilere göre, farklı alanlarda  faaliyet gösteren 23 kurum ve kuruluş çeşitli destekler sağlıyor. Bu desteklerden yararlanmak isteyenlerle projelerinin uygun görülmesi  halinde sözleşme imzalanacak. İmzaların atılmasının ardından yapılacak harcamalar  destek kapsamına alınacak.
 
Destek oranları kurumlara göre farklılık gösterirken, destek dışında  kalan harcamalar başvuru sahiplerince karşılanacak. Avans ödemesi olan devlet destekleri hariç tüm harcamalar, şirketin  hesabından veya kredi kartından yapılarak, ödeme dekontu ve fatura sunulacak.  Ödemelerde şahsi hesaplar kullanılamayacak. Nakit ödeme yapılması halinde ise  desteği veren kurum tarafından geri ödeme yapılmayacak.
 
Ön ödemeli desteklere teminat mektubu şartı
 
Kitapçıkta desteklerin geri ödeme koşullarına ilişkin de bilgilere yer  verildi. Buna göre geri ödemelerde desteği sağlayan kurumun duyurduğu tarihler  esas alınacak. Ön ödemeli destekler kapsamında verilecek kredilerde, bankalardan  alınmış avans veya kredi tutarında teminat mektubu verilecek.
 
Desteklerin geri ödenmesinden sonra belirtilen sürelere dikkat  edilecek. Ticaret Bakanlığının fuar desteklerinde faturadan itibaren en geç 180  gün içinde destek veren kuruma bildirimde bulunulacak. Kurum, bildirim süresiyle  ilgili değişiklikleri ilan edecek.
 
Girişimcilik desteğine Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve  Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) girişimcilik eğitiminin tamamlanması ve  şirket kuruluşu yapılarak iş planının Başkanlığın veri tabanına yüklenmesinin  ardından müracaat edilecek. Destek veren kurumlara sunulan projeler için ara ve nihai dönem raporu  hazırlama zorunluluğu varsa, bu raporlar söz konusu kurumlara zamanında  sunulacak. Aksi halde firmalar desteklerden 3 yıl boyunca yararlanamayacak.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
    Muhabir : Mehtap YılmazYayınlayan : Hülya A. Gündüzalp  
 
 06.03.2019 11:13:11

En Çok Okunan Haberler