Dünya Bankası`ndan Pakistan`a 918 milyon dolarlık kredi

Pakistan ile Dünya Bankası, ülkedeki yüksek öğrenimin geliştirilmesi ile federal hazine ve Hayber Pahtunhva eyaletinin hazinesine destek için 918 milyon dolarlık 3 kredi anlaşması imzaladı.

Dünya Bankası`ndan Pakistan`a 918 milyon dolarlık kredi
18.06.2019 Salı 13:02

Güncelleme : 19.06.2019 Çarşamba 10:24

Başkent İslamabad'daki Dünya Bankası ofisinde yapılan anlaşmayı Pakistan adına Maliye Bakanlığı Ekonomik İlişkiler Sekreteri Nur Ahmed, Dünya  Bankası adına ise Pakistan Direktörü Patchamuthu Illangovan imzaladı.

Alınan 918 milyon dolarlık kredinin 400 milyon dolarlık ilk kısmı  Pakistan Gelir Artırma Programı kapsamında kullanılacak.

Söz konusu programla Pakistan'da toplanan vergilerin Gayri Safi  Yurtiçi Hasılaya (GSYH) oranının yüzde 17'ye çıkarılması amaçlanırken, aynı  zamanda gümrük kontrollerinin artırılıp vergi mükellefi sayısının da 3,5 milyona  çıkarılması planlanıyor.

Kredinin 400 milyon dolarlık ikinci kısmı ise Pakistan'da Yüksek  Öğrenimin Gelişimi Programı kapsamında ve özellikle ekonomi için stratejik  sektörlerin gelişimiyle ilgili araştırma yapan alanlar ile öğretme ve öğrenmeyi  geliştirecek alanlarda kullanılacak.

Program kapsamında ayrıca gelişmiş eğitim-öğretim merkezi olmayan  yüksek öğretim kurumları desteklenecek, kurumlar modern teknolojiyle donatılacak,  kurumlar ve eğitim kadrolarının kapasiteleri geliştirilecek.

Kredinin 118 milyon dolarlık üçüncü kısmı da Gelir Seferberliği ve  Kaynak Yönetimi Programı kapsamında Hayber Pahtunhva eyaletine ayrılacak. Bu  projeyle eyaletin kendi kaynaklarını yönetebilmesi ve geliştirebilmesi  amaçlanıyor.

En Çok Okunan Haberler