`E-ticarette hem fırsat hem de destek var`

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, salgın sürecinin e-ticaretteki fırsatları artırdığını belirterek, "E- ticarette fırsatların yanında destek de var. Özellikle KOBİ`lerimiz bunları değerlendirmeli." ifadelerini kullandı.

`E-ticarette hem fırsat hem de destek var`
20.07.2020 Pazartesi 10:21

Güncelleme : 20.07.2020 Pazartesi 18:27

İSTİB açıklamasında görüşlerine yer verilen İSTİB Başkanı Ali Kopuz, tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgınının alışveriş alışkanlıklarını hızla  değiştirdiğini aktararak, içinde bulunulan dönemde e-ticaretin öneminin daha iyi anlaşıldığını ve yıllar sürecek gelişmenin aylar içinde gerçekleştiğini ifade  etti.

Birkaç ay içinde hem e-ticaret hacmi hem de internet alışverişinde ilk  kez kullanılan kredi kartlarının sayısının olağanüstü derecede arttığını  vurgulayan Kopuz, şunları kaydetti:

"Bu durum e-ticaretin yarınının bugün yaşanmaya başladığının en güzel  göstergesi. Fırsatlar artıyor ve hepimiz bunun farkındayız. Ancak e-ticarete  verilen desteklerin yeterince farkında değiliz.

Son zamanlarda KOBİ'lerin yeni ekonomiye uyum sağlaması için birçok  destek açıklandı. Firmalarımız bu desteklerden yararlanma konusunda daha aktif  olmalı. Ticaret Bakanlığı, KOSGEB ve TÜBİTAK'ın e-ticareti destekleyen  çalışmaları var. Üstelik bu desteklerin yanında konuyla ilgili eğitimler de  veriliyor."

"KOBİ'LER FIRSATLARI KAÇIRMAMALI"

Kopuz, bu desteklerden yararlanan firmaların da olduğunu belirterek,  "Örneğin, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, nisan sonunda başlattıkları  'e-Ticaret Olarak KOBİ'lerin Yanındayız' kampanyasından 135 bin KOBİ'nin  yararlandığını ifade etti. Üstelik bu KOBİ'lerden 3 bin tanesi ilk defa e-ticaret  işlemi gerçekleştirdi. Bu çok önemli bir başarı." değerlendirmesinde bulundu.

İlk defa işlem gerçekleştiren firmaların daha fazla olması gerektiğini  aktaran Kopuz, şu ifadeleri kullandı:

"E-ticarete entegre olmamış KOBİ’miz kalmamalı. Tüm KOBİ'lerimizin bu  kampanyadan yararlanmasının, işletmelerinizin geleceği için büyük önem taşıdığını  düşünüyorum. Ticaret Bakanlığımız, e-ticaret sitesi üyelik giderlerinin önemli  kısmını karşılıyor, web sitesi üyeliği giderlerini destekliyor, gerektiğinde  yazılım giderlerine de katkıda bulunuyor.

Buna ilaveten, Sayın TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu, e-ticaret  platformları için vergi oranlarının düşürülmesi talebini ilgili bakanlarımıza  iletti. E-ticarette yer almak için en doğru zamandayız. KOBİ'lerimiz bu  fırsatları kaçırmamalı."
En Çok Okunan Haberler