ECB `Finansal İstikrar Değerlendirme` raporunu yayınladı

Avrupa Merkez Bankası, küresel ekonomik büyüme beklentilerine yönelik belirsizliklerin finansal piyasalarda yüksek dalgalanmalara yol açtığını belirterek, "Beklenenden daha zayıf bir büyüme ve ticari ihtilafların olası artışı, varlık fiyatlarındaki düşüşü tetikleyebilir" uyarısında bulundu.

ECB `Finansal İstikrar Değerlendirme` raporunu yayınladı
29.05.2019 Çarşamba 15:13

Güncelleme : 30.05.2019 Perşembe 10:38

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Euro Bölgesi’ne ilişkin "Finansal İstikrar Değerlendirme" raporunu yayımladı.

Rapora ilişkin yapılan açıklamada, son zamanlarda önemli ölçüde  büyüyen küresel kaldıraçlı kredi sektörünün (Kaldıraçlı krediler, halihazırda  önemli miktarda borcu ve kötü bir kredi geçmişine sahip şirketlere veya kişilere  verilen kredi türü) şirketlerin zayıf kazançlarına “duyarlı” olduğu belirtilerek, bu sektörün finansal istikrar için risk oluşturabileceğine işaret edildi.

ECB raporunda, Euro Bölgesi'nde bankaların düşük karlılıkla mücadele  etmeye devam edeceğine vurgu yapılarak, “Euro Bölgesi bankalarının büyük bir kısmı, yatırımcıların talep ettiği yüzde 8 ile yüzde 10 arasında getirileri  yerine getiremeyecek.” ifadesine yer verildi.

Yatırım fonu sektöründe yüksek risk alan fonlara değinilen raporda,  finansal varlıkların ani bir şekilde yeniden fiyatlandırılmasının yatırımcıların  paralarını fonlardan çekmesine yol açabileceği belirtildi. Raporda, bunun da  varlıklarda zorunlu satışlarının yapılmasına yol açacağı ve daha az likit  piyasalarda stresi artıracağı uyarısında bulunuldu.

ECB raporunda, büyümeye yönelik aşağı yönlü risklerin gerçekleşmesi  durumunda gayrimenkul fiyatlarında düzeltme olabileceği konusunda da uyarıda  bulunuldu.

Kamu ve şirket borçlarına da değinilen raporda, “Büyümeye yönelik  devam eden kalıcı aşağı yönlü riskler, borçlu şirketlerin ve hükümetlerin  bilançolarının güçlendirilmesi ihtiyacını pekiştiriyor.” ifadelerine yer verildi.

Raporda görüşlerine yer verilen ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guintos, “Büyüme görünümüne yönelik aşağı yönlü risklerin gerçekleşmesi durumunda,  finansal istikrar için riskler oluşabilir. Büyüme görünümü, finansal istikrar  için tüm ana risklerin merkezinde bulunuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

En Çok Okunan Haberler