ECB küresel ekonominin yavaşlayacağını öngörüyor

Avrupa Merkez Bankası`nın (ECB) aylık ekonomi bülteninde, küresel ekonomik faaliyetlerin 2019’da yavaşlaması ve sonraki yıllarda istikrarlı devam etmesinin beklendiği bildirildi.

ECB küresel ekonominin yavaşlayacağını öngörüyor
27.12.2018 Perşembe 14:00

Güncelleme : 28.12.2018 Cuma 09:36

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) aylık ekonomi bülteni yayımlandı.

Bültende, 13 Aralık 2018 tarihli para politikası toplantısında yönetim  konseyinin bankanın varlık alım programını bu ay sonlandırma kararı alarak  politika faizini değiştirmediği anımsatıldı.

Ticarette korumacılık tehdidinin, gelişmekte olan piyasalardaki  kırılganlıkların ve finansal piyasalarda oynaklıkların ön plana çıkmaya devam  ettiğine işaret edilen bültende, “Bundan dolayı, orta vadede, yerel fiyat  baskısını ve manşet enflasyondaki gelişmelerin desteklenmesi için hala önemli bir  miktarda teşvike ihtiyaç duyuluyor.” ifadelerine yer verildi.

Bültende, olgunlaşan küresel ekonomik döngünün, gelişmiş  ekonomilerdeki politika desteğinin azalmasının ve ABD ile Çin arasındaki ticaret  ihtilaflarının küresel ekonomik faaliyetlerde etkisini gösterdiği kaydedilerek   “Küresel ticaret büyümesi bir miktar yavaşladı ve gelecekteki ticaret  ilişkilerine yönelik belirsizlikler arttı. Aynı zamanda, gelişmiş ekonomilerdeki  finansal koşullar destekleyici kalırken gelişmekte olan bazı piyasalar için bu  koşullar sıkılaştı.” değerlendirmesi yapıldı.

ECB bülteninde, “Geleceğe bakıldığında, 2019'da küresel ekonomik  faaliyetin yavaşlaması ve sonraki yıllarda istikrarlı kalması bekleniyor”  değerlendirmesi yapılarak, küresel olarak enflasyonist baskıların yavaşça  artmasının beklendiğinin altı çizildi.

ECB 13 Aralık'taki Yönetim Konseyi toplantısında faiz oranlarını  değiştirmeme kararı alarak, politika faizinin sıfır, mevduat faizinin yüzde eksi  0,40 ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 0,25'te bırakılmasına karar vermişti.

En Çok Okunan Haberler