ECB`den faiz artışını erteleme sinyali

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, gerektiği takdirde planlanmış faiz artırımını daha ileri bir tarihe ertelemeye hazır olduklarını söyledi.

ECB`den faiz artışını erteleme sinyali
27.03.2019 Çarşamba 13:12

Güncelleme : 28.03.2019 Perşembe 09:49

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, Frankfurt'ta düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada,  Avro Bölgesi'nin 2018 yılında büyüme hızında yavaşlama yaşandığını ve bu sürecin  2019'da da devam edeceğini kaydetti.

Yavaşlamanın küresel ekonomideki belirsizlikten kaynaklandığına  dikkati çeken Draghi, görünümün riskler nedeniyle aşağı yönlü olduğunu ifade  etti.

Küresel belirsizliklerin daha fazla artmasının ticaret ve yatırımlarda  yavaşlamaya neden olabileceğine işaret eden Draghi, Avro Bölgesi ekonomisinin  göreceli olarak dayanıklılığını sürdürdüğünü anlattı.

Draghi, ekonomik görünümdeki belirsizliklerin daha kötüye gitmesi  halinde ECB'nin müdahaleye hazır olduğuna dikkati çekti.

Gerektiği takdirde planlanmış faiz artırımını daha ileri bir tarihe  erteleyebileceklerini ifade eden Draghi, ECB'nin para politikasının ekonomiye  eşlik etmesini sağlayacaklarını dile getirdi.

Draghi, ekonominin beklenenden daha fazla yavaşlamasının ücret  artışlarını sınırlandırma riskini ortaya çıkarabileceğini de söyledi.

Mevcut durumda, ECB'nin faiz oranlarını yıl sonundan önce yükseltmesi  beklenmiyor.

En Çok Okunan Haberler