Emirates NBD`den Türk ekonomisine güven mesajı

Birleşik Arap Emirlikleri`nin en büyük bankası Emirates NBD`nin, DenizBank AŞ`yi satın almasında Türkiye`nin büyüme potansiyeli de etkili oldu. Türkiye, Emirates NBD`nin yatırım kararında "coğrafi yakınlık, kültürel uyum, ticaret bağlantıları ve iş akışları" gibi ana stratejik faktörler açısından da öne çıkan ülke oldu.

Emirates NBD`den Türk ekonomisine güven mesajı
23.05.2018 Çarşamba 13:23

Güncelleme : 23.05.2018 Çarşamba 13:51

DenizBank AŞ'nin,  Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) en büyük bankası Emirates NBD tarafından  satın alınmasında, Türkiye ekonomisinin büyüme potansiyeli de etkili oldu. 
 
AA muhabirine değerlendirmede bulunan Emirates NBD yetkilileri,  bankacılık grubunun toplam aktiflerinin Mart 2018 itibarıyla yaklaşık 129,5  milyar dolar olduğunu belirtti.
 
Emirates NBD'nin 230 şubesi bulunduğunu aktaran yetkililer, grubun  BAE'de kurumsal ve bireysel bankacılıkta önemli bir oyuncu olduğunu, İslami  bankacılık, özel bankacılık ve varlık yönetimi gibi alanlarda da güçlü şekilde  faaliyet gösterdiğini ifade etti. Grubun BAE, Mısır, Suudi Arabistan, Hindistan,  Singapur ve İngiltere'de operasyonları olduğunu, aynı zamanda Çin ve Endonezya'da  da temsilciliklerinin bulunduğunu belirten yetkililer, müşterilere daha iyi  hizmet sunabilmek için fırsatları gözettiklerine dikkati çekti.
 
Planlarını ekonomik gelişmelere göre şekillendirdiklerine, buna göre  doğacak risk ve fırsatları yönettiklerine işaret eden yetkililer, şunları  kaydetti:
 
"Geçen yıl bankanın karı yüzde 15 artışla 2,3 milyar dolara  yükseldi, aktif büyüklüğümüz de bir önceki yıla göre yüzde 5 büyüdü. Türkiye'nin  uzun vadeli potansiyeline inanıyor ve uzun vadeye yatırım yapıyoruz. Türkiye  ekonomisi, 2017'de yakaladığı yüzde 7'nin üzerindeki büyümeyle çok iyi bir  performans gösterdi. Ekonomistler, Türkiye'nin ekonomik büyümesinin 2018'de yüzde  3-4 olmasını bekliyor ve bu da bizim yatırımlarımızı yönlendiriyor."
 
BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN BÜYÜME POTANSİYELİNE VURGU
 
Potansiyel piyasaları sıralarken stratejik ve finansal  parametreler belirlediklerinin altını çizen yetkililer, "Ana stratejik faktörler  arasında coğrafi yakınlık, kültürel uyum, ticaret bağlantıları ve iş akışlarına  bakıyoruz. Türkiye tüm bu özelliklere uyan bir ülke. Aynı zamanda büyük bir  nüfusu ve bankacılık sektörünün daha da büyüme potansiyeli var."  değerlendirmesinde bulundu.
 
DenizBank'ın Türkiye'de etkili bir strateji yürüttüğüne değinen  yetkililer, bankanın kanıtlanmış başarı modeline uygun olarak büyümeye devam  edeceklerinin altını çizdi.
 
Söz konusu satın almayla Türkiye ve BAE arasında ticaretin finansmanı,  nakit yönetimi, kurumsal ve yatırım bankacılığıyla varlık yönetimi alanlarında  işbirliğinin gelişeceğini belirten yetkililer, "Aynı zamanda DenizBank deneyimli  bankacılara ve bilişim personeline sahip, bu da Emirates NBD'de satın alma  sonrası insan kaynakları sinerjisinden yararlanma fırsatı sunacaktır." ifadesini  kullandı.
 
Rusya'nın köklü bankası Sberbank, DenizBank'ı 14,6 milyar lira bedelle  Bileşik Arap Emirliklerinin (BAE) en büyük bankası Emirates NBD'ye satmıştı.

En Çok Okunan Haberler