`Enflasyon hedefinde sapma kaygılandırıcı değil`

ABD Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Randal Quarles, Fed`in enflasyonu yüzde 2.0 düzeyine yükseltme hedefindeki sapmayı "kaygı verici bulmadığını" söyledi.

`Enflasyon hedefinde sapma kaygılandırıcı değil`
07.02.2020 Cuma 14:34

Güncelleme : 08.02.2020 Cumartesi 11:50

Aynı zamanda Finansal İstikrar Kurulu (FSB) Başkanı olan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı Randal Quarles, enflasyonda yüzde 2.0 hedefine karşın, Aralık ayında hem manşet enflasyon hem de çekirdek enflasyonun yüzde 1.6 düzeyinde kaldığını anımsatarak, "Bu sapma beni o kadar da kaygılandırmıyor; çünkü, enflasyonun orta vadede toparlanarak hedef ile uyumlu düzeylere yükseleceğine inanıyorum" dedi.

Quarles, birçok mal ve hizmet grubunda, fiyat artışlarının yüzde 2.0'ye yakınlaştığına da dikkat çekti. Fed yetkililerinin, finansal şirketlerin likidite zorunluluklarını karşılarken daha esnek olmaları için uygulayabilecekleri birçok seçenek bulunduğunu ifade eden Quarles, bunların bankaların tutmaları gereken likidite miktarına ilişkin standartları gevşetmeden yapılabileceğini vurguladı ve ekledi:

"Rezervler ve Hazine kağıdı likiditesinin karakteristikleri bugün olduklarından daha benzer hale getirilmesinin finansal sistemin verimliliğini iyileştirip iyileştirmeyeceğinin değerlendirilmesi hak ettiğini düşünüyorum."
En Çok Okunan Haberler