Euro Bölgesi bütçesinde uzlaşı sağlandı

Euro Grubu Başkanı ve Portekiz Maliye Bakanı Mario Centeno, "(Euro Bölgesi) Bütçe enstrümanının temel özellikleri konusunda anlaşma sağladık" dedi.

Euro Bölgesi bütçesinde uzlaşı sağlandı
14.06.2019 Cuma 09:47

Güncelleme : 17.06.2019 Pazartesi 07:29

Euro Grubu Başkanı ve Portekiz Maliye Bakanı Mario Centeno, euro para birimini kullanan Avrupa Birliği (AB) üyesi 19 ülkenin maliye bakanlarının Lüksemburg'da gerçekleştirdiği Euro Grubu toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, başlangıçta Fransa'nın ortaya attığı ve Almanya'nın desteğini alan Euro Bölgesi bütçesi kurulmasını ele aldıklarını belirten Centeno,  "Bütçe enstrümanı, Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ve bankacılık birliği  konularında ilerleme sağlamayı amaçlıyorduk. Bütçe enstrümanının temel  özellikleri konusunda anlaşma sağladık." diye konuştu.

Centeno, Euro Bölgesi bütçesinin katılacak üye ülkelerin ekonomik  yakınlaşmasını ve rekabetçiliğini destekleyeceğini, ekonomik ve parasal birliği güçlendireceğini ifade etti.

Enstrümanın ekonomik büyümeye ve dayanıklılığa da katkı sağlayacağına  dikkati çeken Centeno, söz konusu bütçe önceliklerinin AB liderleri ve Euro Grubu  tarafından belirleneceğini anlattı.

Centeno, Euro Bölgesi bütçesinin üye ülkelerdeki yapısal reformları  destekleyeceğini ayrıca kamu yatırımlarını finanse edeceğini belirtti.

Bütçe boyutunu AB liderlerinin belirleyeceğini kaydeden Centeno, bütçe  yönetimi ve finansman kaynakları konularında ise henüz bir anlaşma  sağlanmadığını, çalışmaların devam edeceğini ifade etti.

Euro Bölgesi bütçesine ilişkin uzlaşı, Brüksel'de gelecek hafta  yapılacak AB Liderler Zirvesi'nde görüşülecek.
En Çok Okunan Haberler