Euro Bölgesi`nde hane halkı kredileri 10 yılın en yükseğinde

Euro Bölgesi`nde nisan ayında bankalar başta olmak üzere finans kuruluşları tarafından hane halkına verilen kredilerde 2009 finansal kriz sonrası en yüksek büyüme hızı seviyesine ulaşıldı.

Euro Bölgesi`nde hane halkı kredileri 10 yılın en yükseğinde
28.05.2019 Salı 13:22

Güncelleme : 29.05.2019 Çarşamba 10:37

Avrupa Merkez Bankası, bu yılın nisan ayına ilişkin şirket ve hane  halkı kredileri aylık artış oranlarını yayınladı.

Buna göre nisan ayında hane halkı kredileri geçen yılın aynı dönemine  göre yüzde 3,4 büyüdü. Mart ayında ise krediler yüzde 3,3 artmıştı. Nisan  ayındaki artış 2009’dan sonra en yüksek büyüme hızı olarak kayıtlara geçti

Finans dışı şirketlere verilen krediler 2018'in aynı dönemine göre  yüzde 3,9 artarken, nisanda geniş para arzı M3 beklenmedik şekilde yıllık bazda  yüzde 4,7 büyüyerek analist beklentileri olan yüzde 4,4’ün üstünde kaldı.

Nisan ayındaki hane halkına ve şirketlere verilen kredilerde artış  bankaların kredi musluklarını Euro Bölgesi’nde ekonomik yavaşlamanın ortasında  sıkmaya başladığına dair korkuları hafifletti şeklinde değerlendirildi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bankaların kredi sağlamaya devam etmesi  için uzun vadeli yeniden finansman operasyonu (TLTRO) gibi önlemler açıklamıştı.

ECB, TLTRO ile bankaları özel sektöre kredi vermeye teşvik ederek  şirketlerin yatırım yapmasını ve bu yatırımlarla Euro Bölgesi'ndeki büyümeyi  canlandırmayı amaçlıyor.

En Çok Okunan Haberler