`FATF`ı kabul etmek zorundayız`

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Avrupa Birliği`nin (AB) İran bankalarının swift sistemine entegre olması için FATF`ı şart koştuğunu belirterek, `FATF`ı kabul etmek zorundayız.` dedi.

`FATF`ı kabul etmek zorundayız`
23.10.2018 Salı 13:52

Güncelleme : 24.10.2018 Çarşamba 09:26

Fars Haber Ajansı'nın Tebriz Milletvekili Ahmed Ali Rızabeygi'nin açıklamalarına dayandırdığı habere göre İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, mecliste düzenlenen kapalı oturumda Terörizmin Finansmanıyla Mücadele Konvansiyonu'nu (CFT) da kapsayan Kara Para Aklamanın Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu'na (FATF) üyelik tasarısının bir an önce kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Zarif, "Nükleer anlaşmanın kabulünden sonra diğer ülkelerle  uluslararası ilişkilere imkan sağlayacak ikili parasal işbirliği sistemini gerçekleştiremedik. Bunu yapamadığımızı  ve zamanın da daraldığını göz önüne alarak FATF konusunda bir an önce karar vermeliyiz." ifadelerini kullandı.

Yabancı ülkelerin İran'da FATF'a muhalefet eden kesimi "terörizmi  desteklemekle" suçladığını ve bu durumun İran rejimine zarar verdiğini belirten  Zarif, "Dört aylık sınırlama nedeniyle FATF'ı kabul etmek zorundayız. (Süreci  hızlandırarak) FATF'ı kabul etmenin bedelini en aza indirmeliyiz." şeklinde konuştu.

"AB, FATF'I ŞART KOŞUYOR"

FATF'a üyeliğin uluslararası bankacılık sistemiyle entegrasyona imkan sağlayacağını kaydeden Zarif, "AB, İran bankalarının swift sistemine entegre  olması için FATF'ı şart koşuyor." dedi.

Söz konusu oturumda Zarif'in "tasarının kabulü halinde uluslararası bankacılık işlemlerinin kolaylaşacağına yönelik garanti vermemesi" FATF'a muhalif milletvekillerince eleştirildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmadan çekilmesi İran'ın  uluslararası bankalar aracılığıyla para transferini gerçekleştirmesini  zorlaştırdı. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümeti ve reformistler, FATF'a üyeliğin  ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik sorunların çözülmesine yardımcı olacağını  düşünürken muhafazakar kanat ise söz konusu üyeliğin Hizbullah ve Ensarullah gibi  örgütlere desteği ve Devrim Muhafızları'nın dış operasyonlarını engellemesinden endişe ediyor.

En Çok Okunan Haberler