`Fed faizleri indirirse ECB`nin üzerindeki baskı artacak`

ING Group Başekonomisti Peter Vanden Houte, ABD Merkez Bankası`nın faizleri indirmesi durumunda Avrupa Merkez Bankası`nın parasal genişleme konusunda üzerinde hissettiği baskının artacağını belirtti.

`Fed faizleri indirirse ECB`nin üzerindeki baskı artacak`
26.07.2019 Cuma 11:21

Güncelleme : 29.07.2019 Pazartesi 09:27

Avrupa  Merkez Bankası'nın (ECB) bugünkü toplantısından sonra ve ECB Başkanı Mario Draghi'nin  açıklamalarının ardından piyasalarda bankanın eylül ayında aksiyon almasına kesin  gözüyle bakılıyor. ECB temmuz ayı toplantısında faizlerde değişikliğe gitmemesine  karşın Draghi'nin açıklamalarıyla birlikte bundan sonraki toplantıda bankanın  faiz indirimi ve varlık alımı konusunda harekete geçmesine karar veriliyor.

ABD Merkez Bankası'ndan (Fed) gelebilecek bir faiz indiriminin de ECB'nin üzerindeki baskıyı  artırması bekleniyor. Draghi toplantıda yaptığı açıklamada önemli ölçüde parasal  teşvik gerektiğini belirtmişti.

Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan  ING Group  Başekonomisti Peter Vanden Houte, ECB'nin faizlerde indirime gidileceği yönünde  iletişimini güncellediğini belirtti. Hayal kırıklığı meydana getiren maro  ekonomik veriler ve zayıflayan ekonomik aktiviteyle birlikte ECB'nin eylül ayında  aksiyon almamasının çok zor olduğunu ifade eden Houte, Draghi'nin Portekiz'de  yapacağı konuşmada makro görünümde herhangi bir gelişme olmadığına, para  politikası toplantısında yaptığı konuşmada ise makro görünümün daha kötüye  gittiğine dair ifadeler kullandığına dikkati çekti.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri indirmesi durumunda Avrupa Merkez  Bankasının (ECB) parasal genişleme konusunda üzerindeki baskının artacağını  belirtti.

Draghi'nin "görüş birliğinden ziyade görüşlerin birbirine yaklaşması  söz konusu" ifadesine dikkati çeken Houte, bu anlamda banka üyeleri arasında ne  yapılması gerektiği konusunda bir görüş birliği olmadığını vurguladı.Houte, eylül  ayında birtakım aksiyonlar alınacağına dair ihtimalin arttığını kaydetti.

ECB'nin eylül ayında mevduat faiz oranlarında 20 baz puan indirim  yapabileceğini söyleyen Houte, 10-20 milyar avro civarında bir varlık alım  programının da başlatılabileceğini dile getirdi.

ECB TAHMİNLERE YER BIRAKMADI

Berenberg Ekonomisti Florian Hense de ECB'nin tahminlere yer  bırakmadığını belirtti. Bankanın faiz oranları ve yatıştırıcı önlemler  konusundaki iletişimini güçlendirme kararı aldığını ifade eden Hense, eylül  ayında mevduat faiz oranlarındaki indirimi ve varlık alımlarını kapsayan büyük  bir politika paketi açıklanabileceği öngörüsünde bulundu.

Hense, ECB'nin eylül ayında faizlerde indirim yapma olasılığının yüzde  80 olduğunu aktardı.

Bankanın eylül ayında mevduat faiz oranlarında 10 baz puanlık bir  indirime gidebileceğini söyleyen Hense, 40 milyar dolarlık bir varlık alım  programına başlayabileceğini kaydetti.
En Çok Okunan Haberler