Finansal hizmetler güven endeksi düştü

Finansal hizmetler güven endeksi 7,6 puan düşüş gösterdi.

Finansal hizmetler güven endeksi düştü
21.09.2018 Cuma 14:48

Güncelleme : 23.09.2018 Pazar 16:06

2018 yılı Eylül ayında finansal hizmetler güven endeksi (FHGE), bir önceki aya göre 7,6 puan azalarak 154,3 seviyesinde gerçekleşti.     

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, Eylül ayında Finansal Hizmetler Anketi sonuçları, finansal sektörde faaliyet gösteren 156 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi.
 
Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu FHGE'yi artış yönünde etkilerken, son üç aydaki hizmetlere olan talep ve gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin FHGE'yi azalış yönünde etkilediği gözlendi.
 
İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla güçlendiği, son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talebe ilişkin artış yönlü beklentilerin zayıfladığı görüldü.
 
Son üç aydaki istihdama ilişkin değerlendirmelerin artış bildirenler lehine, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin değerlendirmelerin ise azalış bildirenler lehine döndüğü gözlemlendi.
   
2018 yılı Eylül ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre "Finans ve Sigorta Faaliyetleri" sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, "64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)", "65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)" ve "66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler" sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 6,8, 24,6 ve 15,4 puanlık azalış olduğu gözlendi.

En Çok Okunan Haberler