Halkbank`ın destek paketi esnafın yüzünü güldürüyor

Halkbank`ın Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında esnaf ve sanatkarlar için sunduğu "Esnaf Destek Paketi", "İşletme Kredisi" ve "Paraf Esnaf Kart" paketleri, işletmecilerin yüzünü güldürüyor.

Halkbank`ın destek paketi esnafın yüzünü güldürüyor
25.04.2020 Cumartesi 11:08

Güncelleme : 27.04.2020 Pazartesi 13:09

Yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınının ekonomiye olumsuz etkilerinin bertaraf edilmesinin hedeflendiği Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri doğrultusunda kamu bankalarınca hayata geçirilen kredi destek  paketleri, küçük işletmelere üretimlerini sürdürme imkanı tanıyor.

Halkbank, işverenden çalışana, esnaftan emekliye birçok kesim için  düzenlemeler içeren Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında esnaf ve sanatkarlar  için "Esnaf Destek Paketi", "İşletme Kredisi" ve "Paraf Esnaf Kart" paketlerini  kullanıma sunmuştu.

Halkbank'tan "Esnaf Destek Paketi" kapsamında kredi kullanan organizasyon firması sahibi Erol Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kına  gecesi organizasyonları yaptıklarını belirterek, salgın sebebiyle toplu  organizasyonların iptal edilmesi sonucu işlerinin durma noktasına geldiğini  söyledi.

Yıldırım, düğün organizasyonlarının salgından çok fazla etkilendiğini  ifade ederek, "Düğünler için yılda ortalama 600 bin organizasyon yapılıyor. Bu  organizasyonların yaklaşık 450 bini bir mekanda gerçekleşiyor. Bu  organizasyonların yarısı da kına gecesidir. 3 ay ötelemeli organizasyonlarımız şu  an mevcut fakat 3 ay sonra neler olacağını tam bilmediğimiz için önümüzü  göremiyoruz." diye konuştu.

"BİRÇOK İŞ ORTAĞI ARKADAŞIMIZ BU PAKETTEN FAYDALANDI"

Kredi destek paketinden televizyondan haberdar olduğunu belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

"Sürecin nasıl ilerleyeceğini bilemediğim için kredi destek paketine  başvurma kararı aldım. Şubeye giderek başvuruda bulundum ve gün içinde kredim  onaylandı. Kredi destek paketini ihtiyacı olabileceğini düşündüğüm tüm arkadaşlarıma söyledim. Birçok iş ortağı arkadaşımız bu paketten faydalandı. Bu  kredi paketleri, bizim personel ve kira giderlerimizi 2 ay karşılayacak boyutta. Bu noktada daha fazla destekler bekliyoruz. Sadece bankalar değil, herkesin elini  taşın altına koyması gerekiyor. Personelimizi korumamız gerekiyor. Çünkü onların  tek geçimi bu iş ortamlarıdır. Mal sahipleri ve tedarikçilerin de elini taşın  altına koyması gerekiyor. Sadece devletten destek beklemek olmaz."

"KREDİ FAİZ ORANLARININ DÜŞÜK TUTULMASI CİDDİ BİR AVANTAJ"

Halkbank'tan "Esnaf Destek Paketi" kapsamında kredi kullanan, oto kiralama firması sahibi Mehmet Civelek de işlerinin durma noktasına geldiğini  ifade ederek, "Daha önce Halk Bankası ile çalıştığım için müşteri portföyünde bulunuyorum. Pakete başvurduktan sonra arkadaşlar ivedi bir şekilde ilgilendiler.  Bu paketin bizlere faydası olacaktır. Çünkü esnaf olarak borçlu çalışıyoruz. Borçlarımızı ödememizde katkı sağlayacaktır." dedi.

Civelek, faiz oranlarının düşük tutulmasının esnafa ciddi bir avantaj sağladığını kaydetti.

En Çok Okunan Haberler