Hazır giyim ve tekstilde 17 milyar dolar dış ticaret fazlası

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, hazır giyim ve tekstil sektörünün 2018`de 17 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğini ifade etti.

Hazır giyim ve tekstilde 17 milyar dolar dış ticaret fazlası
20.02.2019 Çarşamba 13:39

Güncelleme : 21.02.2019 Perşembe 09:35

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği  Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, yaptığı açıklamada, hazır giyim sektörünün 2018 yılında 17,6  milyar dolar, tekstil sektörünün ise 8,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini  belirtti.

İthalatla da ilgili bilgi veren Sertbaş, şunları kaydetti:

"Buna karşılık hazır giyim sektörünün ithalatı 1,7 milyar dolar,  tekstil sektörünün ithalatı 7,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Türkiye'ye  2018'de 26 milyar dolar ihracat geliri kazandıran hazır giyim ve tekstil  sektörleri, 17 milyar dolar dış ticaret fazlası vererek, Türkiye'nin dış ticaret  açığının büyümesine engel oldu. Bu bizler için gurur verici. Türk tekstil ve  hazır giyim sektörleri tüm girdileri yerli olan, istihdama büyük katkı sağlayan  sektörler. Bu iki sektör daha uzun yıllar bu ülke için üretmeye, istihdam  sağlamaya ve ihracata devam edecek."

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ve Türkiye Giyim  Sanayicileri Derneği (TGSD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Toygar Narbay da  1970 yılında 4 milyon dolar ihracatla başlayan sektörün dış ticaret yolculuğunun  15 milyar dolara ulaştığını, 2030'a kadar 30 milyar dolar hedef konduğunu  bildirdi.

Türkiye'nin ortalama ihraç fiyatının kilogramının 1,5 dolar  seviyesinde olduğuna dikkati çeken Narbay, bu rakamın konfeksiyon sektöründe 18  dolarlara ulaştığını, konfeksiyon sektörünün "tasarım satar" hale geldiğini  aktardı. 

En Çok Okunan Haberler