IEA Başkanı petrol piyasasını değerlendirdi

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınından olumsuz etkilenen petrol piyasalarında dengelenmenin başladığını belirterek, "IEA verileri bize küresel petrol piyasasında kademeli olarak artan hassas bir düzelme olduğunu gösteriyor. Küresel anlamdaki tüm belirsizliklere rağmen `kara nisanı` geride bırakmayı umuyoruz" dedi.

IEA Başkanı petrol piyasasını değerlendirdi
14.05.2020 Perşembe 13:59

Güncelleme : 15.05.2020 Cuma 09:37

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, IEA'nın internet üzerinden yayınlanan basın toplantısında, petrol piyasalarındaki toparlanmanın kademeli olduğunu ve hassas bir şekilde  ilerlediğini ifade etti.

Nisan ayında yayımlanan petrol piyasası raporuna göre, küresel petrol  talebinin günlük 9,3 varil azalacağının öngörüldüğünü anımsatan Birol, "Bu ayki  rapora göre, küresel günlük petrol talebinin 8,6 milyon varil azalacağını tahmin  ediyoruz. Bu miktar önceki tahminden kısmen daha iyi." diye konuştu.

Yeni tip corona virüs salgınının ülkelerin gelişmelerinde ve küresel  anlamdaki büyümede belirsizliklere neden olduğunun altını çizen Birol, şöyle  devam etti:

"Küresel petrolün talep tarafı ülke ülke incelendi. IEA verileri bize  küresel petrol piyasasında kademeli olarak artan hassas bir düzelme gösteriyor.  Küresel anlamdaki tüm belirsizliklere rağmen 'kara nisan'ı geride bırakmayı  umuyoruz. Petrol piyasasındaki dengelenmeye yönelik düzelmenin ilk işaretlerini  görüyoruz. 2020 petrol piyasası için en kötü yıl olarak nitelendirilebilir, ancak  veriler bize çabaların işe yaradığını gösteriyor."

OPEC VE DİĞER ÜLKELERİN KATKILARI

Birol, OPEC  üretim profili ve OPEC  dışında kalan ülkelerin  üretimlerindeki gelişmelerin küresel petrol talebinde belirleyici olduğuna  dikkati çekerek şunları ifade etti:

"Petrol talebinin artmasına ulaştırma sektörlerindeki hareketlilik  destek veriyor. Talep tarafında ayrıca G20 ülkelerinin stratejik petrol  stoklarını artırmaları da etkili oluyor. Enerji güvenliği için artırılan petrol  stoklarında, son 45 günde 16 milyon varillik artış gözledik. Daha çok ABD, Çin ve  Hindistan'dan gelen bu verilerin günlük olarak 1,2 milyon varil artışa denk  geldiğini söyleyebiliriz. Öte yandan, 1 Mayıs'tan itibaren OPEC ve bazı OPEC dışı  ülkelerin kısıntıya gitmesiyle piyasalarda toparlanma sinyalleri oluşuyor. Suudi  Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt'in mayıs ayı kesintisi haricinde  gönüllü olarak daha fazla kısıntıya gideceğini bildirmesi piyasalarda olumlu  karşılandı. Umarım bu anlaşmaların sonuçları petrol piyasası için verimli olur."

Birol, küresel petrol piyasasındaki iyimserliğin diğer sebebinin OPEC  dışı bazı ülkelerin stratejik petrol rezervlerindeki talep olduğunu bildirdi.

Piyasalarda, bu ülkelerin rezerv kapasitesini artırmasının küresel  petrol piyasasının dengelenmesine yönelik adımların en önemlilerinden olduğunu  dile getiren Birol, şunları kaydetti:

"ABD, Kanada için düşük petrol fiyatları bir sorun teşkil etse de  ABD'nin petrol arzını kısmasıyla piyasalar bunu olumlu bir gelişme olarak  algıladı. ABD'nin petrol üretiminin geçen yılla kıyaslandığında 2 milyon 800 bin  varil azalacağını öngörüyoruz. Tek bir ülkenin yapabildiği en büyük kısıntı bu  gibi gözüküyor. Ayrıca, Kanada, Brezilya, Norveç'ten de kısıntı bekliyoruz. Bu da  bize OPEC dışındaki bu ülkelerin kısıntılarının piyasaların dengeleyici rolünün  oldukça önemli olduğunu gösteriyor."  
En Çok Okunan Haberler