İki dev birleşirse 20 bin kişi işinden olacak

Almanya`nın en büyük işçi sendikalarından Verdi Sendikası`nın Başkanı Frank Bsirske, Deutsche Bank ile Commerzbank`ın birleşmesine ilişkin, "Ciddi iş kayıpları olacak. Yaklaşık 20 bin veya daha fazla pozisyon tehlike altında olabilir." ifadesini kullandı.

İki dev birleşirse 20 bin kişi işinden olacak
18.03.2019 Pazartesi 14:55

Güncelleme : 19.03.2019 Salı 11:54

Alman basınına konuşan Bsirske, Almanya'nın en büyük bankaları  Deutsche Bank ile Commerzbank’ın birleşme görüşmelerinin başlamasını eleştirerek,  yaşanacak iş ve işçi kayıplarına dikkati çekti.
 
Deutsche Bank'ın Denetleme Kurulu Üyesi de olan Bsirske, söz konusu  iki bankanın birleşmesinin yapısal olarak uygun olmadığını belirterek, bankaların  özellikle bireysel ve kurumsal bölümleri dikkati alındığında ciddi iş  kayıplarının olacağını söyledi. Bsirske, "Yaklaşık 20 bin veya daha fazla pozisyon tehlike altında  olabilir." ifadesini kullandı.
 
Alman hükümeti, uzatmalı ticaret savaşları, politik belirsizlikler,  finansal piyasalarda yaşanan dalgalanma, şirketlerin borç seviyesindeki artış,  Brexit belirsizliği, İtalya'nın borç yükü ve Avro Bölgesi bankacılık sektöründeki  zayıflık gibi gelişmelerden dolayı Almanya'nın en büyük pazar payına sahip  bankası Deutsche Bank'ın geleceği konusunda endişe duyuyor ve iki bankanın  birleşmesi için ortam hazırlıyordu.
 
Alman hükümeti, Commerzbank’ın 2008 finansal krizinde kurtarılmasından  sonra en büyük ortağı olmuştu. 2 bankanın birleşme görüşmelerinin başarıyla  sonuçlanması halinde yaklaşık 25 milyar avroluk piyasa değeri ile Avrupa'nın 4.  büyük bankası ortaya çıkmış olacak. Almanya'nın en büyük bankalarının birleşme görüşmeleri yaptıklarının  resmi olarak açıklanmasının ardından Deutsche Bank hisseleri yüzde 2,8,  Commerzbank hisseleri de yüzde 5,2'lik primle haftanın ilk işlem gününe başladı.

En Çok Okunan Haberler