`İkinci KOBİ Değer Kredisi piyasaları rahatlatacak`

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, toplam büyüklüğü 25 milyar lira olan ikinci "KOBİ Değer Kredisi"nin piyasaları rahatlatacağını belirterek, "Krediler sayesinde parasal sıkıntı yaşayan KOBİ`ler desteklenirken yatırım yapmak isteyenlerin de cesareti artacak" ifadesini kullandı.

`İkinci KOBİ Değer Kredisi piyasaları rahatlatacak`
01.03.2019 Cuma 13:34

Güncelleme : 01.03.2019 Cuma 14:01

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK)  Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca, 125 milyon liralık ciroya sahip KOBİ'ler için "KOBİ Değer Kredisi-2"nin bugün  devreye alındığını hatırlattı.

Kredi paketinin piyasaları rahatlatacağını ifade eden Palandöken, "17  bankanın elini taşın altına koyarak KOBİ'lere finansal destek vermesi, ekonominin  de güvenilir olduğunu gösteriyor. Bu krediler sayesinde parasal sıkıntı yaşayan  KOBİ'ler desteklenirken yatırım yapmak isteyenlerin de cesareti artacak. Bu da  istihdama büyük katkı sağlayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Kredilerin ekonomiye yansımalarının çok boyutlu olduğunu belirten  Palandöken, piyasalardaki spekülatif hareketlere bağlı fiyat artışlarının söz  konusu kredi imkanlarıyla düzenleneceğini bildirdi.

Palandöken, finansmana erişimin önündeki engeller kalktığında  piyasalara güvenin arttığına işaret ederek, KOBİ Değer Kredisi-2'nin kısa sürede  etkisini göstereceğini ifade etti.

KOBİ destek kredilerinin faiz oranlarının piyasaya göre daha makul  olduğuna dikkati çeken Palandöken, şunları kaydetti:

"Piyasalarda faiz bazında kredi maliyetleri yüksek. İlk bakışta aylık  yüzde 1,54 ve yıllık yüzde 1,48 faiz KOBİ'ler için biraz fazla görülebilir ancak  piyasada halen yüzde 20'lerin üzerinde faizler var. Dolayısıyla KOBİ Destek  Paketi'ndeki faizler daha makul. Tefeciye gitmek yerine birinci elden,  bankalardan bu kredilerin temin edilmesi mantıklı."

En Çok Okunan Haberler