İngiltere ekonomisi için kritik uyarı

İngiltere`nin Avrupa Birliği`nden anlaşmasız bir şekilde ayrılması durumunda ülkenin ekonomik durgunluğa gireceği ve kamu borçlanmasının yıllık 30 milyar sterlin artacağı belirtildi.

İngiltere ekonomisi için kritik uyarı
18.07.2019 Perşembe 16:04

Güncelleme : 19.07.2019 Cuma 13:02

Bağımsız Bütçe Sorumluluk Ofisi (OBR), anlaşmasız Brexit'in olası etkilerine dair değerlendirmesini açıkladı.

Değerlendirmede, IMF'nin İngiliz ekonomisinin anlaşmasız Brexit  durumunda 2021'de toparlanmadan önce 2020'de yüzde 2 daralacağı şeklindeki  öngörüsü temel alındı.

Belirsizliğin artması ve güvenin azalmasının yatırımcıları  caydıracağı, AB ile olan ticaret engellerinin de ihracatı olumsuz etkileyeceği  belirtilen değerlendirmede, "Hep birlikte bunlar, ekonomiyi durgunluğa iterken,  varlıkların değerleri ve sterlin keskin bir şekilde düşecek." denildi.

Bu durumun kamu borçlanmasını yıllık 30 milyar sterlin artıracağı ifade edildi.

Ayrıca Muhafazakar Parti'nin lider adaylarının "vergi indirimleri ve  harcama artışları için bir dizi teklifte bulundukları, bunların uygulanması  durumunda hükümet borçlanmasının onlarca milyar sterlin artacağı" vurgulandı.

OBR, "daha yıkıcı veya düzensiz bir senaryonun kamu maliyesini daha da  zora sokacağı" uyarısında da bulundu.

Seçilmesi durumunda ülkenin yeni başbakanı olacak Muhafazakar Partinin  en güçlü lider adayı Boris Johnson, 31 Ekim'de anlaşmasız da olsa Brexit'i  gerçekleştireceklerini belirtiyor.
En Çok Okunan Haberler