İngiltere’de hizmet sektörü daraldı

İngiltere’de hizmet sektörü mart ayında daraldı.

İngiltere’de hizmet sektörü daraldı
03.04.2019 Çarşamba 16:55

Güncelleme : 03.04.2019 Çarşamba 17:26

IHS/Markit’in verilerine göre, İngiltere'de hizmet sektörü satın alım  yöneticileri endeksi (PMI) mart ayında bir önceki ayda kaydedilen 51,3  seviyesinden 48,9 seviyesine geriledi.

Böylece, ülkede, hizmet sektörü PMI verisi mart ayında 2016 yılının  haziran ayından bu yana ilk kez 50 seviyesinin altını görmüş oldu.

PMI verilerinde 50 seviyesinin üstü sektörel büyümeye işaret ederken,  bu seviyenin altı sektörel daralma olarak yorumlanıyor.

IHS/Markit’ten verilere ilişkin yapılan açıklamada, “Sektördeki  müşterilerin yeni projelere başlamadan önce Brexit’e ilişkin olarak bir çözüm  bulunmasını beklediğine, yerel politik belirsizlik nedeniyle talebin  baskılandığına ilişkin raporlar var. Sektördeki yeni sipariş taleplerinde bozulma  var.” ifadeleri kullanıldı.

IHS Markit Başekonomisti Chris Williamson, “Hizmet sektöründeki  aktivitenin azalması İngiltere’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) mart  ayında daraldığı anlamına geliyor. Bu yılın ilk çeyreğinde ekonomi duraklarken,  önümüzdeki aylarda gerileme dönemine girme riski ile karşı karşıya.” ifadelerini  kullandı.

İngiltere’de hizmet sektörü toplam ekonominin yaklaşık yüzde 80’ini  oluşturuyor.

En Çok Okunan Haberler